Zimní péče o zahradu předchází krásnou zahradu na jaře

Vydáno 10.12.2013 Péče o zahradu Pavla Jelínková

Vánoční čas je doba roku, kdy bilancujeme, co nám celý rok přinesl jak v tom dobrém smyslu, tak i v negativním. Také je to krásný čas, kdy se schází celá rodina, doba návštěv a schůzek s přáteli. Ale rovněž je to čas péče o vaši zahradu tak, aby se na jaře zaskvěla v tom nejlepším možném světle – plná živé a krásné zeleně.

I když jste se po celý rok o zahradu dobře starali, i zimní měsíce se nesmí nepodceňovat. Je nutné ochránit květiny, přezimující zeleninu, stromy a keře před holomrazy, prudkými výkyvy počasí, sněhem a mrazem. Jak holý mráz beze sněhu nebo prudké změny zimního změny počasí, tak hustý a mokrý sníh dokáží napáchat velké škody.
Nevíte-li si s tím rady, pomohou vám odborníci. Mnohé firmy poskytující zahradnické služby dnes do své nabídky zakomponovaly nejen klasiku v podobě údržby zahrad na jaře a na podzim (sem patří údržba travnatých ploch, řezy trvalek a dřevin, mulčování, hrabání listí, prořezávání stromů, zpracování větví na drť atp.), ale i zazimování a zimní údržbu.

K zimní údržbě náleží:

 • ochrana rostlin před holomrazy formou krytí chvojím
 • bílení stromů a keřů – ochrana proti změnám počasí
 • zastiňování stromů a keřů – ochrana před sluncem a prudkými výkyvy počasí
 • regulace sněhové pokrývky na rostlinách – ani málo, ale ani moc sněhu není příznivé, protože mokrý a těžký sníh může tenké větve keřů a dalších okrasných dřevin poničit, naopak absence sněhu vystavuje stromy a keře namrzání
 • údržba keřů a stromků proti rozklesání svazováním – používá se u tzv. sloupcovitých keřů, jako jsou túje, tisy, jalovce a cypřiše
 • řez okrasných dřevin – aplikuje se v případě mírné zimy
 • zkracování přerostlých větví u pozdě kvetoucích stromů (ptačí zob, pustoryl, komule, zimolez, okrasné ovocné stromy, dřišťál, hortenzie, tamaryšek, žanovec, hortenzie, tamaryšek atp.)
 • střihání loňských přírůstků u pravidelně tvarovaných živých plotů
 • při absenci sněhu také čistění travnatých ploch okolo drobných cibulnatých rostlin a květin
 • revize skalky a ochrana před sněhem či naopak nedostatkem sněhu a oblevou
 • rychlení kvetoucích rostlin – narcisů, konvalinek atp.

Jak to funguje?

Zajistit si zimní údržbu neb zazimování zahrady lze telefonicky, online nebo osobně ve vybrané firmě. Online znamená většinou e-mailem anebo vyplněním formuláře na firemních webových stránkách dané společnosti, která následně po obdržení zprávy sama zájemce kontaktuje. Následuje sjednání termínu, rozsahu prací a předběžná kalkulace ceny. Ty jsou , jak už to tak bývá, smluvní a individuální, a odvíjí se od potřeb a požadavků zákazníků. Ke službě náleží vždy záruka na provedenou práci.

Čtěte jinde

Zdroj foto: www.flickr.com