Investice do čištění okapů se vám vrátí - na zdraví i peněžence

Vydáno 31.8.2013 Péče o zahradu Lucie Černá

Když ze střech začne vytékat voda v místech, kde nemá, je zjevné, že něco není v pořádku. Na vině pak v takovém případě bývá ucpaný okap. Čištění okapů však nepatří zrovna k tradičním zálibám, naopak je spíše nevítanou povinností a pevnou součástí údržby domu. Kdo ale říká, že váš okap musíte čistit zase a jen vy?

Nejméně příjemné období pro majitele domů s okapy je určitě podzim. Padající listí totiž udělá s pořádkem na zahradě i na střechách své. Odpad se ale do okapu může dostat celoročně, například kvůli větru a nebo ptákům či jiným živočichům, kteří si z okapu dělají své útočiště.
Kdo by se té dřině nejraději vyhnul, zbývají dvě možnosti – zbavit se okolních stromů, což samozřejmě není jen a tak a navíc ne vždy reálné, nebo si pozvat firmu, která to udělá za vás.
Pokud máte okap nízko a relativně na dosah, lze si práci ulehčit využitím některého ze speciálních teleskopických čističů a smetáků, které stojí jen pár stovek. Existuje ale už i čistič robotický, který sice vyjde až na několik tisíc, zato je celý proces pro vás takřka bez práce.
Kromě toho se dají pořídit i speciální mřížky, které nenechají nečistoty do okapu nebo svodu spadnout, a propouští tak jen to, co mají – vodu. Tím se četnost čištění okapu může snížit na minimum.

Jak často čistit

Zvýšenou péči okapům je dobré věnovat tak jednou až dvakrát do roka. Samozřejmě jde jen o orientační údaj, protože v lokalitách s velkou vegetací by tato frekvence měla být určitě vyšší. V každém případě by se však okap měl pravidelně když už ne čistit, pak alespoň kontrolovat. Když už je totiž vrstva listí a dalších nečistot v okapu příliš vysoká, okap zcela ztrácí svou funkci a voda se může přelít.

Vyčistí, opraví, zlikvidují

Čištění okapů zajišťují zejména firmy zabývající se výškovými pracemi, které disponují potřebným vybavením pro všechny typy střech. Můžete si je tedy nechat zavolat takřka k jakémukoli typu okapu v jakékoli výšce. Pomoc odborníka se doporučuje zejména u vyšších domů, kde hrozí riziko pádu, nebo u domů, kde se může neodborným zacházením porušit střešní krytina.


Většina firem umí

  • vyčistit okapové roury, guly, kanálky, žlaby a svody
  • v případě ucpaných svodů dokáží rouru bez porušení rozebrat, vyčistit, složit a vsadit zpět do okapu
  • zajistit úklid a odvoz odpadu z vyčištěných okapů
  • přijet flexibilně na přání zákazníka
  • svou práci udělat rychleji, než byste zvládli svémpomocí
  • některé se zároveň zabývají i nátěry a opravami okapů.

Alespoň orientační cenu za prováděnou práci vám firma zašle na vyžádání po sdělení základních parametrů ošetřovaného domu, nebo se pracovník firmy přijede na místo podívat osobně, aby zjistil stav okapu. Málokterá firma udává pevnou cenu za provedenou práci předem. Ty, které ji alespoň orientačně uvádějí, vám okap vyčistí za cenu přibližně od 25 do 40 korun za běžný metr. Cena se samozřejmě může lišit v závislosti na míře znečištění, přístupu k okapu nebo jeho typu.

Co když okap nevyčistíte?

Pokud se „pro jednou“ rozhodnete šetřit vlastní síly nebo rozpočet a okapy nezbavit nánosu, může se stát, že budete muset do kapsy sáhnout ještě hlouběji, než byste čekali.
Listí, které přes zimu zůstane v okapu, totiž může udržovat vlhkost, takže okap snáze zreziví. Navíc pokud se listí dostane do svodové roury, voda v ní bude stát, a když přijdou mrazy, může se svod tlakem roztrhnout. Stejně tak může být nebezpečná zmrzlá voda v okolí odtokových kanálků, které jsou ucpané nečistotami. Bezpečnostní riziko ovšem přichází do úvahy i tehdy, když už je okap na domě dlouhá léta. Jeho uchycení totiž může být již méně spolehlivé a kvůli nadměrné zátěži může třeba i prasknout.
Jak je tedy patrné, ať už odborné, nebo svépomocné vyčištění okapu jednou za čas vám může ušetřit nemalé peníze, ale i vaše bezpečí. A to už stojí za to.

Tagy: péče o zahradu