Hlídání dětí - nač si dát pozor?

Vydáno 25.9.2016 Péče o děti Pavla Jelínková

Jsou chvíle, kdy potřebujete pohlídat dítě a širší rodina vám nestíhá pomoci. Hledáte tedy jinde. Kde ale hledat a nač se zaměřit při výběru osoby, které svěříte svoji ratolest?

Hlídání dětí - nač si dát pozor?

Nejjednodušším řešením v těchto případech je vyhledávání na internetu. Tam lze dnes najít téměř vše. I hlídání dětí ve vašem regionu. Máte možnost jednoduchého vyhledávání skrz prohlížeč se zadáním např. hlídání dětí, Praha. Takto se vám zobrazí nesčetné množství linků a odkazů, z nichž si můžete vybrat ty vhodné pro vás a listovat v nich.

Kde hledat?

Na mnohých portálech s nabídkou hlídání je možnost registrace/přih­lášení nejen klasicky, ale i přes sociální sítě. Tou nejrozšířenější je bezesporu stále Facebook. A tak když se přihlásíte skrz něj, máte k dobru několik věcí – profil dané osoby na Fb (pokud tam je) a z něj možnost získat prvotní informace, anebo i ohlasy z okolí (máte li někoho, kdo podobnou službu využívá v přátelích na této sociální síti). Nebo zkusit vyhledávání skrz katalogy dle oblasti a regionu – napr. Firmy.cz; Abc.cz; Katalogfirem.cz; Česko-katalog.cz, atp.

Kdo zajišťuje hlídání?

Hlídání dětí dnes zajišťují agentury, soukromé společnosti, firmy i živnostníci (OSVČ). Rozsah možností se liší dle působnosti subjektů a tak je značně rozdílná možnost hlídání jak v krajích, tak i v některých regionech Česka. Největší výběr je tradičně v Praze a Středních Čechách. Nejmenší pak v Ústeckém kraji.

Po čem se pídit?

Každá společnost, firma či agentura by měla mít na svých stránkách něco jako kodex. Mezinárodní firmy, finanční, bankovní a pojišťovací společnosti tento kodex mají a týká se povětšinou vystupování, stylu a oblékání jejich zaměstnanců. A firmy zajišťující hlídání dětí mají na svých webových stránkách kodex o chování hlídajících osob. Pokud toto daný subjekt uvedeno nemá, značně to zviklává její renomé.

Obecně je pak několik zásadních věcí, jež byste měli chtít vědět o daném člověku, kterému dítko svěříte. Většinou se jedná o mladé ženy a dívky, povětšinou studentky, ale není to až tak úplně pravidlem.

Co tedy chtít vědět?

  • základní osobní údaje
  • doklad totožnosti
  • rozsah zkušeností v hlídání a opatrování dětí
  • obecné vzdělání, případně kurzy a kvalifikace týkající se hlídání dětí
  • prověřte si správný kontakt na danou osobu (stěžejní je telefon, poté email, či jinde na netu)
  • nebojte se zeptat na to, co vás ohledně hlídání napadne
  • případně chtějte i reference firmy k dané osobě

A pokud se vám daná osoba v jakémkoli směru nezdá vhodná, chtějte od společnosti zprostředkování někoho jiného, případně, je li to OSVČ, hledejte jinde.

Zdroj foto: Pixabay.com

Tagy: agentura, firma, hlídání dětí, kodex chování, OSVČ, sjednání hlídání, společnost, subjekty