Hlídání dětí o prázdninách - jaké jsou možnosti?

Vydáno 27.7.2016 Péče o děti Pavla Jelínková

Každoročně ožehavé téma – kam s nimi? Myšleny jsou děti rodičů, kteří v létě pracují a nemají mimo dobu dovolených ve zbytku prázdnin babičky či tetičky. Nemají tedy kam děti umístit. Jak to dělají?

Hlídání dětí o prázdninách - jaké jsou možnosti?

Zaopatřit dítě v době letních prázdnin je někdy velmi složité. A situace i možnosti jsou region od regionu mírně odlišné. Letní zařízení pro děti, které by rodičům pomohly, jsou zde závislé na velikosti obcí, počtu obyvatel, i počtu dětských zařízení.

Náhradní sběrné školky

Pro děti předškolního věku, které během školního roku docházejí do školky, je možno v době, kdy ta jejich školka má volno (většinou celý jeden měsíc), jsou k dispozici tzv. náhradní sběrné školky. Znamená to, že lze dítě umístit do jiné školky v okolí, která volno nemá – již je měla, nebo teprve bude mít.

Někde si toto zařizují školky mezi sebou, jinde si věc musí řešit sami rodiče (obvolávat, zjišťovat, domlouvat si umístění). A není to pouze o regionu, ale i o jednotlivých městech a obcích jaký způsob tam předškolská zařízení zvolí. Kupříkladu v Ostravě, stejně jako v Kolíně rodičům předškolní zařízení nabízejí samy a vše řeší mezi sebou, oproti tomu třeba v Havířově si toto musí domluvit rodiče sami.

Příměstské tábory

Mimo školky pak fungují příměstské tábory, ty jsou ovšem určeny dětem většinou od šesti, jen ojediněle a vzácně již od pěti let. A stropem bývá někde 15 jinde až 17 let věku dítěte. Čili rodiče menších děti nemají moc šancí jak pomocí těchto zařízení situaci řešit.

Mateřská centra a letní kluby

Jakousi možnost dávají některá mateřská centra, kde si krátkodobě maminky vypomohou. Ovšem pro plně zaměstnané rodiče menších dětí to řešením není. Pak ještě některá města začala zřizovat takzvané letní kluby pro děti. Ty bývají doplňkem příměstských táborů, přičemž fungují nejen v létě, ale i o jarních a podzimních prázdninách.

Sousedské hlídání

Je možností k zaopatření dítěte na pár hodin denně, někdy až celý den u zodpovědné osoby v okolí, kterou rodiče znají. Může mít formu náhradních babiček či tetiček, to vše za malou úplatu. Je to i finančně vstřícnější možnost před volbou agentury a varianta pro ženy vyššího věku, které mají vnoučata už odrostlá, nebo nemají žádná, případně si chtějí trochu přivydělat i v důchodu.

Babysitting

Aneb hlídání dětí za úplatu, je další forma. Služba, která mimo výše uvedené varianty zbývá mladým rodinám, a jež je využívána stále častěji. Je dnes na bázi profesionálních služeb. Agentur totiž přibývá, je o ně zájem, a tak mezi sebou soupeří o zájemce a nabízejí četné doplňkové služby a speciální nabídky.

Toto hlídání dítěte lze zajistit ve školce, která je nabízí, agenturou specializovanou přímo na tuto službu či fyzickou osobou, provozující babysitting jako svoji živnost. Nejvíce těchto agentur, školek i samostatných podnikatelů je ve větších městech a obcích. Na venkově to stále není optimální, i když již se situace oproti dřívějšku rapidně zlepšila.

Pokrytí hlídání dětí v Česku

Co se týče České republiky jako celku, v současnosti je nejlepší situace ve Středočeském kraji a Praze. Dále v Jihočeském a Jihomoravském kraji, poté v Západních Čechách. Lepší se pomalu situace na Střední a Severní Moravě a rovněž na Severu Čech, i když stále zde nedosahuje úrovně ostatních krajů a regionů.

Zdroj foto: Pixabay.com

Tagy: hlídání dětí o prázdninách, kluby a centra, možnosti, školky a příměstské tábory