Když nemůžete vy k přírodě, nechte přírodu jít za vámi

Vydáno 7.2.2013 Péče o zahradu Lucie Černá

Skoro by se chtělo říct: kdy jindy si naplno užít zimní zahradu než právě v zimě. Jenže navzdory svému názvu dokáže své majitele těšit po celý rok. Firmy zabývající se jejich instalací, osazením a následnou péčí o konstrukci i pěstovanou flóru se doslova předbíhají v šíři nabídky i doplňkových služeb, a tak je dnes rozhodně z čeho vybírat.

Co je zimní zahrada

Kromě té, kterou mají všichni před domem, si lze zřídit zahradu, která má zcela jiná specifika – vžil se pro ni termín „zimní“. Jde o uměle vytvořený přístavek domu, který má asi takovou funkci jako bazén na poušti. Pomáhá teplomilným obyvatelům domu zapomenout na to, že venku panuje chladno a příroda upadla do vegetativního klidu, a na chvíli se vrátit do teplejších období roku. Ovšem i na jaře nebo v létě nachází své uplatnění – potvrdí to především lidé žijící v hustší zástavbě a urbanizované oblasti. Právě těm zimní zahrada dokáže alespoň zdánlivě zprostředkovat tolik potřebný kontakt s přírodou a poskytne kýžený klid a odpočinek.

Zimní zahrada je nový člen domácnosti

Zimní zahrada však není jen pouhým „přílepek“ domu – měla by být jeho plnohodnotnou součástí, a to nejen z hlediska funkce, ale i designu a samozřejmě i konečného zakomponování do celého objektu. Kromě estetické funkce zpravidla naplňuje i funkci obytnou, takže se tak mimoděk může stát dalším pokojem, či lépe řečeno odděleným prostorem domu.

Obliba roste

Navzdory relativně vysoké pořizovací ceně obliba zimních zahrad mezi lidmi roste. Je to dáno hlavně tím, co jsme již nastínili – zejména ve městech či hustších zástavbách bez kusu přírody v okolí se lidé snaží si tuto iluzi alespoň navodit a přenést ji co nejblíže svému obydlí.

Se zimní zahradou se můžete přenást třeba i do exotických krajin

Se zimní zahradou se můžete přenást třeba i do exotických krajin

A je přitom jedno, zda si zimní zahradu pořizují pro účely celoročního obývání, sezónního užívání, anebo čistě jen jako útočiště pro rostliny a potěchu pro vlastní oko.

Vybírat s rozvahou

Aby taková zahrada splňovala především svůj účel, a nebyla spíš „časožroutem“ z důvodu neustálé péče a oprav, je třeba dbát na kvalitní projekt. Zahrada by se neměla rosit a hrozit tak všudypřítomnými plísněmi a vlhkým vzduchem, měla by umět udržet optimální teplotu jak v zimě, tak v létě, zkrátka měla by být schopna své funkce po celý rok. Velký význam má její vybavení zevnitř, tak i vzezření zvenku – měla by krásně zapadnout do koncepce domu a potěšit oko i těch, kteří jdou „jen kolem“.

„Zahrádka“ za statisíce

Kdo se zhlédl v nápadu oživit své bydlení zimní zahradou, musí počítat s tím, že se nejedná o malou investici. S šíří nabídky konstrukcí, materiálů a použitých technologií, ale i s ohledem na účel, jakému mají sloužit, se liší i jejich ceny. Ty nejlevnější se dají pořídit již od 60.000 korun, u luxusnějších se jejich budoucí majitelé mohou připravit třeba až na částku blížící se půl milionu korun.

Údržba

Nejste-li právě zahradnickými typy, a přesto byste se o požitek ze zimní zahrady nechtěli připravit, můžete na pomoc povolat specializované zahradnické firmy. Ty se totiž postarají nejen o klasické venkovní pozemky, ale poradí si dnes i se specifiky, jakými zimní zahrady disponují. O dalších zahradnických službách se dozvíte v tomto článku.

Tagy: péče o zahradu