Kurzy počítačové gramotnosti udělají z pouhého přístroje užitečného společníka

Vydáno 16.10.2012 Péče o seniory red .

Počítač je dnes již takřka nedílným členem většiny domácností. Zatímco už i malé děti jej považují za standardní součást života, senioři mu musejí přeci jen trochu přivykat. Aby nebyl jen dalším přístrojem, z něhož je nutno čas od času setřít prach, ale plnohodnotným domácím pomocníkem, existuje řada kurzů určených výhradně seniorům a zaměřených na počítačovou gramotnost.

Jako si dnešní mladí asi neumějí představit, že by prali prádlo na valše nebo každé ráno zatápěli kamna, někteří senioři se zas jen těžko sžívají s klávesovými zkratkami, všeprostupujícími technickými pojmy i se světem internetu. Pochopitelně není nikde psáno, že znalost práce s počítačem je povinnou výbavou každého člověka, avšak takřka současně s tím je nutno dodat, že mnoho věcí dnes bez počítače ani udělat nelze.

Kurzy s individuálním přístupem

Aby se ani starší lidé nepřipravovali o to, co jim domácí počítač usnadnit nebo jak jim může rozšířit obzory, pořádá mnoho komerčních firem i neziskových organizací nejrůznější kurzy práce s počítačem. Protože jsou určeny výhradně pro seniory, bývají uzpůsobeny právě jejich potřebám. V nabídce jsou kurzy připravené jak na úplné začátečníky, tak i na pokročilejší uživatele. Jejich výhodou bývá takřka komorní atmosféra výuky vedené jen v malých skupinách účastníků, a tak je prostor na dotazy. Společným jmenovatelem takřka všech kurzů je – právě díky nízkému počtu účastníků – individuální přístup.

Od zapnutí počítače po odeslání e-mailu

Zaměření kurzů bývá velmi rozmanité, aby si mezi nimi vybrali uživatelé se specifickými požadavky. Mezi nejčastější však patří kurzy základů práce s počítačem, od jeho prvního uvedení do provozu až po práci s konkrétními programy, a také samozřejmě kurzy zaměřené na práci s internetem a e-mailem. Ty dlouhodobější zahrnují takřka vše, jednodenní se zpravidla orientují jen na základní znalosti.
Účastníci kurzů se mohou mimo jiné přiučit, jak:

  • používat hardware (klávesnici, myš, monitor atd.)
  • správně u počítače sedět, v jaké výšce mít ruce, jak daleko umisťovat monitor, jaké používat osvětlení atp.
  • ovládat okna, složky a jak pracovat s jednotlivými soubory
  • pracovat se základními programy (textové a tabulkové editory, editory obrázků atd.)
  • napsat text a jak s ním lze dále pracovat (ukládání, kopírování, vkládání objektů, vytváření tabulek atd.)
  • pracovat s uloženými fotografiemi a obrázky
  • jak vkládat a ovládat CD, DVD nebo flash disk
  • tisknout dokumenty
  • pracovat s e-mailem a internetem

a mnoho dalšího.

Dostupné všem

Řadu kurzů, převážně jednodenních, pořádají například obce a městské části, veřejné knihovny, kluby či domovy pro seniory, občanská sdružení věnující se péči o starší občany apod. Takové kurzy bývají většinou zdarma nebo jen za malý poplatek, avšak podmínkou účasti je buď trvalé bydliště na území dané obce nebo členství v pořádající organizaci. Komerční firmy oproti tomu většinou nabízejí profesionálnější přístup, dobrou techniku i studijní zázemí a také dlouhodobější kurzy, bývají ale také o něco dražší. Částka za jednu hodinu výuky se může u těch dražších vyšplhat až na 300 korun. Někde je však v ceně kurzu také certifikát o jeho absolvování, případně i studijní materiál v podobě příruček a knih.

Tagy: péče o seniory