Nejlepší jarní úklid je ten, který za vás udělají jiní!

Vydáno 5.4.2013 Péče o domácnost Lucie Černá

Je jaro a to je čas, kdy bují nejen zeleň a pupeny na stromech, ale také nabídky úklidových firem, které teď více než jindy skloňují pojem „jarní úklid“. Není-li tedy pro vás pobíhání s prachovkou po bytě zrovna činnost, jakou byste chtěli přivítat první jarní paprsky, přenechte ji profesionálům a vyražte třeba na výlet.

Říkáte si ale, že profesionální úklid vyjde mnohem dráž, než kdybyste si jej provedli sami? To je zčásti pravda, nicméně komu je cennější ušetřený čas, který může strávit třeba s přáteli nebo rodinou, ten může i značně ušetřit. Namísto úklidu může vyrazit třeba na výlet nebo za sportem a o nic se nestarat.

Proč jarní úklid?

Jarní úklid už je celkem vžitý termín, který odráží potřebu člověka začít na jaře jaksi „nanovo“, a to nejen uvnitř sebe sama, ale i úpravou svého okolí. Naše domovy v zimě většinou trpí rychlými a povrchními úklidy (snad jen s výjimkou toho vánočního), na něž kvůli zimní letargii nezbývá moc nálady, energie, ale ani sucha a slunečních paprsků. K tomu se přidává nevyhnutelné a takřka permanentní znečišťování solí, pískem, štěrkem a nebo i blátem přineseného z venku na botách i spodních lemech oděvů nebo všudypřítomné částečky prachu usazujících se na oknech vlivem smogu a častějšího topení tuhými palivy. Jarní neboli generální úklid pomůže oprostit vaši domácnost nejen od těchto „zimních“ pozůstatků, ale odstraní nečistoty i v místech, na která se často a rádo zapomíná.

Co jarní úklid zahrnuje

Většina firem, nabízejících tento druh úklidu, do něj zpravidla zahrnuje:

  • mytí oken, rámů, žaluzií a parapetů
  • mytí dveří a zárubní
  • čištění koberců a podlah různého typu
  • utření prachu
  • očistu nábytku (např. voskování, drobné opravy laku apod.)
  • mytí a čištění obtížněji dostupných míst a předmětů (rámy obrazů, mytí svítidel, mytí zákoutí a prostorů za nábytkem, čištění radiátorů, větracích mřížek atd.)
  • úklid koupelny, WC a kuchyně včetně méně dosažitelných míst
  • vymetání pavučin apod.

Mnoho služeb orientovaných na tak zevrubný úklid, jako je právě ten jarní, využívá speciální techniky. Jedná se přitom o takové činnosti, které se provádějí jen párkrát za rok. I proto v „jarní“ nabídce úklidových firem nalezneme třeba nabídku čištění čalounění a koberců, parní čištění, které je vhodné například pro důkladné vyčištění spár, dlaždic a obkladů, topných těles, sporáků či sociálního zařízení, dále důkladné vysávání koberců a podlah suchou i mokrou cestou, čištění fasád aj. Některé firmy neváhají podrobit sezónní očistě ani vaši zahradu, a tak nabízejí třeba i úklid chodníčků a cest nebo třeba jarní obrodu zahradního nábytku.

A ceny?

Každá firma má svůj vlastní způsob kalkulace. Pokud však má ve své nabídce generální úklid, k němuž lze ten jarní bezesporu řadit, bývá konečný výpočet dán zpravidla metráží bytu. Ceny však nejsou jednotné – určeny jsou zejména regionem a množstvím i rázem provedených činností. Cena za běžný byt 2 + 1 se může pohybovat v širokém rozmezí 2.000 až 4.000 korun za úklid. Hodinová sazba se rovněž velice liší – pohybuje se přibližně mezi 120 a 200 korunami za hodinu práce. Je však vždy dobré si předem zjistit, co vše tato cena již zahrnuje a za co naopak bude třeba si připlatit zvlášť, zda se účtuje dopravné, práce večer a o víkendu apod.
Řada společností však právě teď nabízí akční slevy a nabídkami se to v současnosti hemží i na různých slevových portálech.
Pokud hledáte vhodnou firmu právě pro váš byt či dům, doporučujeme využít náš Katalog firem.

Foto: sxc.hu

Tagy: péče o domácnost