Nestíháte? Najměte si hodinovou asistentku a zvolněte!

Vydáno 4.2.2013 Péče o domácnost Lucie Černá

Že existují hodinoví manželé, hodinové manželky, dokonce i hodinové babičky, už si začínáme celkem zvykat. Ostatně, už i na našem webu jsme se o těchto profesích zmínili. Ale že si lze najmout hodinovou sekretářku? I to je už dnes možné – a zejména v čase příprav různých podkladů pro daňová přiznání a další administrativní záležitosti je to přímo dar z nebes!

Řada firem či podnikajících jednotlivců přenechává své ekonomické a administrativní záležitosti účetním či asistentkám. Ne všichni ale takovou výpomoc potřebují celoročně a pravidelně, a proto se jim vyplatí najmout si spíše jednorázovou výpomoc. Kromě samostatně podnikajících účetních či brigádních asistentek lze dnes využít i služeb tzv. hodinových sekretářek. Ty jsou mnohdy schopny zastat obě funkce naráz.

Na den, nebo jako záskok

Hodinová sekretářka je pojem u nás relativně mladý a spojuje v sobě jak kancelářské, tak i administrativní a mnohdy i účetní služby. Využít je přitom lze jak jednorázově, například v době nepřítomnosti stálého zaměstnance, tak i dlouhodobě – třeba v období před odevzdáním daňového přiznání, pro potřeby organizace a kontroly podkladů pro případnou návštěvu auditora, při zahájení či ukončení chodu firmy apod. Některé poskytovatelky nabízejí i výpomoc se zajištěním úvěru a dalších finančních služeb.

Připraví kávu, ale ohlídá i vaše zaměstnance

Hodinovou sekretářku lze ale stejně tak využít pro potřeby vyřizování úředních záležitostí a kancelářských prací, jako je sepisování dopisů, mailing, vyplnění základních formulářů, příprava tabulek, zajištění letenek, příprava jednací místnosti a péče o návštěvníky, vyřizování korespondence a její odnos na poštu, zadávání dat do počítače, dohled nad kancelářskými potřebami apod.
Některé jsou dokonce schopny vám připravit firemní web a širší propagaci firmy, zajistit různé IT služby nebo se postarat o objednávku či zhotovení vizitek. V nabídkách služeb lze ale narazit třeba i na nabídku osobního zajištění mistery shoppingu, hostessingu na veletrzích nebo uspořádání kurzů či firemních akcí.

Hodinová sekretářka vám pomůže si lépe uspořádat čas

Hodinová sekretářka vám pomůže si lépe uspořádat čas

S ohledem na výčet činností, které většina hodinových sekretářek slibuje zastat, je rozhodně užitečné věnovat jejich výběru dostatek času. Před tím, než je oslovíte pro potřeby další spolupráce, doporučujeme si o vybrané kandidátce získat co nejvíc informací, ověřit reference či dosavadní praxi. Stejnou péči byste měli později věnovat i přípravě či pročtení vzájemné smlouvy o spolupráci. Všechny tyto činnosti se určitě vyplatí, pomyslíte-li, že cizí osobě svěříte více či méně citlivé informace o své firmě.
Mimoto se včas ujistěte, že za avizovanou službou „hodinové sekretářky“ se skutečně skrývá převážně administrativní činnost a neslouží tedy jen jako krycí pojem pro služby zcela jiného charakteru.

Více hodin, méně nákladů

Ceny za službu se někdy odvíjejí od druhu vykonávané práce, ale zpravidla jsou založeny na hodinové sazbě. Za jednu hodinu práce si hodinové sekretářky účtují od 250 do 350 korun, ovšem již u práce trvající od dvou hodin více se zákazník může dočkat snížení sazby o 50 až 100 korun. Při celodenní práci může sazba klesnout dokonce až na přibližně 200 korun za hodinu. Další příplatky se týkají nadstandardních služeb nebi nutnosti dojezdu nad rámec spádové oblasti. V jejích mantinelech většinou nebývá cestovné účtováno vůbec.

Foto: Stock.XCHNG

Tagy: péče o domácnost