Nevíte si rady s péčí o blízkého? Zavolejte na poradenskou linku

Vydáno 23.10.2016 Pomoc v domácnosti Veronika Kotková

Telefonických linek, které poskytují poradenství v krizových situacích, je mnoho druhů. Existují linky bezpečí pro děti, drogově závislé nebo například týrané ženy. Nouzi mohou čelit ale také pečující o blízké osoby v domácím prostředí – a pro ně se tato služba také najde.

Nevíte si rady s péčí o blízkého? Zavolejte na poradenskou linku

Pečovat o blízkou osobu rozhodně není snadný úkol. Člověk se snadno dostane do obtíží, se kterými si neví rady. Naštěstí ale existují poradenské linky, na které se může pečující v nouzi obrátit.

Reklama

Diakonie Českobratrské církve evangelické v rámci projektu Pomáháme pečovat provozuje bezplatnou poradenskou linku na čísle 800 915 915. Poskytují rady laickým pečujícím, kteří se doma starají o seniory a nemocné nebo hendikepované lidi. Na linku se dovoláte každý všední den od 9 do 17 hodin. Poradí vám v sociálně-právní oblasti, třeba s vyřízením příspěvků na péči, invalidního důchodu a podobně. Můžete se na ně obrátit i s každodenní zátěží náročného pečování nebo s otázkami, jak vybrat vhodné zdravotnické pomůcky. Na lince vám doporučí i vzdělávací kurzy a najdou vám kontakty na potřebné instituce a organizace.

Poradenskou linku provozuje i Nadace Život s demencí, a to nepřetržitě. Na jejich číslo 725 444 200 v­olají například lidé, kteří doma pečují o člověka s demencí a potřebují kontaktovat odborné pracoviště nebo terénní službu ve svém regionu. Volají tam i ti, kteří řeší akutní krizové situace, jako je zvládnutí agrese člověka s demencí. Pomoc zde vyhledávají i lidé, kteří na sobě nebo na svých blízkých začínají pozorovat příznaky Alzheimerovy choroby.

Linku seniorů provozuje Elpida o. p. s. na čísle 800 200 007. Jedná se o anonymní a bezplatnou telefonickou krizovou pomoc pro seniory, pečující o seniory a osoby v krizi. Nabízí volajícím důvěrné prostředí, kde mohou sdílet své pocity, pomáhají jim v náročných životních situacích a poskytují kontakty na další služby a instituce. Byla dokonce jednou z prvních linek důvěry v Čechách, která získala akreditaci od České asociace pracovníků linek důvěry.

Neváhejte a v případě potřeby se obraťte na tyto krizové telefonické linky, jsou tu od toho, aby vám pomohly.

Zdroje: http://www.dsplzen.cz/ a webové stránky příslušných organizací.

Foto: pixabay.com

Tagy: pomoc v domácnosti, poradenská linka