Jak na úklid po silvestrovské párty?

Vydáno 31.12.2015 Pomoc v domácnosti Veronika Maschková

Silvestrovská party bývá velká zábava, avšak jen do doby, než po ní ráno začnete uklízet! Čím se zbavit skvrn od vína, mastnoty na stěnách nebo připálené trouby?

Jak na úklid po silvestrovské párty?

Jak na fleky od vína, čokolády a čaje

Tomu se asi při párty ani vyhnout nelze – červené či růžové víno ukápne na ubrus nebo na koberec, což může v zápalu zábavy vypadat jako maličkost, ale po ranním vystřízlivění určitě změníte názor. Jako první pomoc vám poslouží obyčejná sůl. Zkusit můžete i její kombinaci s mlékem, a to tak, že nalijete na skvrnu mléko se solí, a pak dočistěte.

Skvrny od černého čaje a kávy nejdříve setřete hadříkem s teplou vodou a následně pak vyčistěte peroxidem vodíku.

Flek od čokolády nebo kakaa odstraníte saponátem na nádobí, anebo oblečení s flekem dejte do mrazáku a nechte ztvrdnout. Ztuhlou vrstvu opatrně seškrábněte a dočistěte vlažnou vodou se solí.

Co se žvýkačkou a mastnotou?

Malé, ale pěkně protivné dokážou být použité žvýkačky. Z koberce nebo z vlasů je dokážete odstranit pomocí koupelového oleje. Žvýkačku jím pokapejte, a pak ji důkladně promněte. Po chvíli půjde žvýkačka snadno sundat či stáhnout. Pokud jste ji našlápli třeba na ponožku, dejte celou část oděvu do mrazáku a po chvíli žvýkačku snadno sloupnete.

Pokud vám na zdi zůstala od něčeho mastná skvrna, ono místo zamalujte bílou školní křídou a vrstvu nechte na stěně do druhého dne. Pak křídu lehce oprašte. Mastnota zmizí.

Skvrny na koberci

Koberec vám možná také nezáří čistotou, proto jestli vám kazí dojem třeba skvrna od čerstvého ovoce, zkuste ještě předtím, než použijete jakýkoli speciální přípravek, je dobrá teplá mýdlová voda, kterou zkuste flek odstranit. Pokud nezabere, teprve pak sáhněte po chemickém přípravku, a na závěr dobře ještě dané místo vysajte vysavačem.

Kečup studenou vodou

Jestli vám někde na oblečení přistál kečup, šup s tím hned pod studenou vodu. Flek promněte, a pak na něj naneste speciální kaši. Připravíte si ji z pracího prášku a studené vody, naneste na skvrnu a nechte dvě až tři hodiny působit. Pak oblečení (či jen flek) znovu vyperte ve studené vodě. Pokud je skvrna už zaschlá, vyřeší to citronová šťáva.

Připáleniny na plechu i v troubě

Pokud vám během pečení ukáplo těsto či tuk na dno trouby, ihned navrch nasypte vrstvu soli. „Stejně tak dobře funguje i jedlá soda, a to i v případě, když už je připálenina na plechu nebo na dně trouby už delší dobu,“ uvádí výživová poradkyně Aneta Procházková, která pořádá kurzy vaření, a doplňuje, že poté troubu po vychladnutí setřete vlhkým hadříkem, a skvrnu budete mít rázem pryč. Pokud jste to za tepla nestihli a trouba už je studená, vyřešte to nanesením jedlé sody přímo na hadřík navlhčený v horké vodě.

Foto: Pixabay