Úklid snadno a ekologicky aneb přírodní pomocníci našich prababiček fungují i dnes

Vydáno 29.6.2015 Péče o domácnost Veronika Maschková

Máte dost domácnosti plné chemických čisticích prostředků, ale nevíte, jak a čím je nahradit? Přinášíme Vám pár tipů přírodních pomocníků, jak to případně zkombinovat a Vaší domácnosti aspoň trochu chemicky ulevit.

Úklid snadno a ekologicky aneb přírodní pomocníci našich prababiček fungují i dnes

V dnešní době lze totiž využívat osvědčených přírodních prostředků, které v domácnosti používaly už naše prababičky. Třeba tím, že nahradíte čisticí přípravky plné chemických látek šetrnějšími prostředky.

Citron

Kyselina v citronové šťávě si velmi lehce poradí se špínou i rzí. Má také antibakteriální a dezinfekční účinky, navíc dokáže provonět celý byt. Citronová šťáva je nejúčinnější, když ji namícháte spolu se solí. V této kombinaci pomůže všude tam, kde je potřeba něco řádně vydrhnout.

Pomůže například:

Kuchyňská linka: Citron namočte v jedlé sodě a setřete s ní kuchyňskou linku, zbytky sody pak setřete vlhkou houbičkou. Tato metoda se nehodí na choulostivé kameny (mramor a nerezová ocel).

Spáry mezi dlaždičkami: Naneste na zašpiněné spáry kaši z citrónové šťávy a jedlé sody a starším kartáčkem na zuby spáry pořádně drhněte.

Nádobí v myčce: Mycí prostředek do myčky nádobí bude účinnější v boji proti mastnotě, když do něj přidáte lžičku citronové šťávy.

Vodovodní baterie: Citron se dokáže poprat i s vodním kamenem na vodovodní baterii. Potřete baterii citronovou šťávu a nechte ji působit přes noc. Ráno utřete vlhkým hadříkem.

Plastové nádobky: Skvrny od rajčatové omáčky nebo jiných kyselých jídel potřete citronovou šťávou, nechte uschnout na slunném místě a poté umyjte jako obvykle.

Bílé prádlo: U bílého prádla pomůže půl šálku citronové šťávy přidané do posledního pracího cyklu při ždímání.

Sprchový kout: Nejlépe do stříkací nádoby vymačkejte několik citronů a postříkejte dveře sprchového koutu. Kyselina z citronů rozpustí mýdlové skvrny a odstraní zaschlé kapky tvrdé vody.

Ocet

Ocet dokonale vyčistí mastné skvrny, vodní kámen i nánosy mýdla. Navíc vytváří kyselé prostředí, které zabraňuje množení bakterií, plísní a pohlcuje nepříjemné pachy.

Univerzální čisticí prostředek získáme smícháním půl šálku octa a půl šálku jedlé sody ve 2 litrech vody.

Kde pomůže:

Mokrý úklid: Na vytírání podlah i vlhký úklid nábytku můžeme použít ocet tak, že do kyblíku s teplou vodou nalijeme 2 dl octa.

Osvěžovač vzduchu: Malá nádobka s octem ponechaná v kterékoliv místnosti pohltí pachy a vyčistí vzduch.

Vůně ze starého nábytku: Do pětilitrové nádoby si napustíme vodu a přidáme k ní hrnek octu a nábytek několikrát otřeme.

Rozpouštění mastnoty: Ocet výborně rozpouští mastnotu. Do horké vody na mytí nádobí přidáme 3 lžíce octa. Mastnota se rozpustí a nádobí zůstane zářivě čisté.

Odpady: Ucpané trubky a odpady pomůže vyčistit ocet, který do nich nalijete a necháte působit třicet minut.

Podlahy: Na vytírání téměř všech druhů podlah, kromě dřevěné a mramorové, přidejte čtvrt šálku octa do kyblíku s teplou vodou.

Myčka na nádobí: Pro dezinfekci myčky nalijte půl šálku octa do nádržky v myčce a pusťte mycí program naprázdno.

Skleněné nádobí: Skleničky se budou krásně lesknout, když je opláchnete vodou, do které jste přidali jeden šálek octa.

Napařovací žehlička: Abyste se zbavili usazenin z tvrdé vody, naplňte žehličku směsí vody a octa, zmáčkněte knoflík na páru, žehličku vypněte a nechte vychladnout. Poté octovou vodu vylijte a nádobu vypláchněte vodou.

Plíseň na zdech: Nastříkejte ocet přímo na plíseň, po patnácti minutách omyjte a nechte pořádně vyschnout.

Okna: Prostředek na čištění oken získáte smícháním čtvrt šálku octa, dvou šálků vody a trochou tekutého mýdla.

Jedlá soda

Jedlá soda bikarbona je velmi účinným a levným čisticím prostředkem, který využijete v kuchyni, v koupelně i při praní prádla. Funguje také jako spolehlivý pohlcovač pachů. Pasta z jedlé sody (5 lžic sody rozmícháte v pěti lžících vody) je univerzálním čisticím prostředkem.

Kde pomůže:

Praní: Půl hrnku sody přisypaného do prací lázně pomůže důkladně vyprat textilní pleny.

Hrnky na čaj a kávu: Hrnky s usazeninami z čaje a kávy naplňte vodou a jednou lžící sody a nechte působit přes noc.

Grilovací náčiní: Mastné skvrny na grilovacím nádobí odstraníte pomocí vlhkého kartáče namočeného do sody. Sporák: Připečený sporák pomažte pastou z jedlé sody a vydrhněte.

Koberce a čalouněný nábytek: Nasypte sodu na zatuchlý koberec nebo čalouněné křeslo, nechte hodinu působit a poté vysajte. Garážové podlahy a betonové povrchy: Nasypte sodu na olejové a mastné skvrny, postříkejte vodou a nechte působit přes noc. Druhý den podlahy vydrhněte mokrým kartáčem a hadicí.

Kuchyňské oleje

Rostlinné oleje využijete nejen při vaření, ale také při úklidu. Olivové a slunečnicové oleje rozpouští špínu, poradí si se škrábanci a hydratují zestárlé nebo sluncem vysušené dřevěné povrchy.

Kde pomohou:

Litinové pánve: Připečených zbytků na pánvích se snadno zbavíte pastou z rostlinného oleje a lžičky hrubé soli.

Povrchy z nerezové oceli: Vyššího lesku nerezové oceli dosáhnete vyleštěním hadříkem s kapkou olivového oleje.

Kožené boty: Ošoupané boty budou zase jako nové, když je po vyčištění mokrou houbičkou vyleštíte měkkým hadříkem s kapkou rostlinného oleje.

Dřevěný nábytek: Smíchejte dva šálky olivového oleje se šťávou z jednoho citronu.

Ratanový a proutěný nábytek: Tady pomůže rostlinný olej. Před nanesením na jemný hadřík olej nejprve trochu nahřejte, lépe se pak nanáší.

Esenciální oleje

Oleje extrahované z rostlin mohou účinně bojovat proti bakteriím a plísním. Esenciální oleje jsou velmi silně koncentrované, a proto to s nimi opatrně. Například jedna kapka mátového oleje je stejně silná jako 30 šálků mátového čaje.

Kde pomohou:

Hřebeny a kartáče: Smíchejte jeden a půl šálku vody, půl šálku octa a 20 kapek oleje (tea tree, eukalypt nebo levandule). Do roztoku namočte hřebeny nebo kartáče na dvacet minut. Následně opláchněte a nechte na vzduchu uschnout.

Záchod: Do rozprašovače nalijte dva šálky vody a přidejte dvě lžičky tea tree oleje. Vystříkejte vnitřek záchodu a prostory pod prkénkem, nechte působit 30 minut a poté záchod vydrhněte štětkou.

Pasta na zuby

Kombinace abraziva, mycího prostředku a antibakteriální složky činí ze zubní pasty zdatného bojovníka proti skvrnám. Účinná je jen klasická pasta, nikoli gel nebo zubní pasta s bělícími složkami. Tyto pasty totiž obvykle obsahují přídavná abraziva a chemikálie, které by mohly některé povrchy poničit.

Kde pomůže:

Matné stříbro: Hadřík s trochou pasty oživí zašlé stříbrné předměty.

Poškrábané linoleum: Škrábance vydrhněte zubní pastou a suchým hadříkem.

Napařovací žehlička: Usazeniny z tvrdé vody mohou poskvrnit spodek žehličky. Problém vyřešíte tak, že žehličku vydrhnete hadříkem s trochou zubní pasty.

Sůl

Sůl snadno a s jistotou nahradí čistící písek, a to jak stolní, tak mořská. Stolní sůl však vyjde levněji.

Kde pomůže:

Umělé květiny: Umělé květiny vložte do papírového sáčku, posypte solí a uzavřeným sáčkem důkladně zatřeste. Sůl uvolní nanesený prach a špínu.

Mastné hrnce a pánve: Posypte mastné nádobí solí, která nadbytečný tuk vstřebá. Následně umyjte.

Dřevěné police a stoly: Mastné skvrny posypte solí, nechte přibližně hodinu působit, poté sůl odstraňte.

Foto: autor