Péče o maminku a novorozeně po porodu

Vydáno 25.4.2013 Péče o děti Pavla Jelínková

Tématu mateřství a pomoci pro maminky, od půjčoven potřebných pomůcek až po možnost využití služeb dul, jsme na našem webu věnovali již několik článků. Ale to je pouhý zlomek toho, co je pro maminky a jejich novorozeňata přichystáno. Využít lze například i komplexní mateřské péče z rukou odborníků, a to i v pohodlí domova.

Nabídka je docela pestrá

Existuje řada státních, soukromých i církevních organizací, jejichž služeb mohou maminky v období těhotenství i mateřství využít. Mnohé jsou také napojeny na mateřská centra, která přispívají ke kvalitnějšímu sociálnímu vyžití maminek i jejich dětí od nejútlejšího až do školního věku. Dostupná je dokonce i možnost objednat si pediatra až do vlastní domácnosti – i když v dnešní době, kdy jsou k mání porodní asistentky, tyto služby neposkytuje úplně každý pediatr. O tuto službu a všechny její poskytovatele je však každopádně dobré se zajímat v předstihu, ideálně již během těhotenství. Mladý pár má pak dostatek prostoru vybrat si to, co jim nejlépe vyhovuje. Případně si lze už předem domluvit podmínky a zhruba orientačně i termín návštěv.

Co služba péče o matku a dítě po porodu obsahuje?

Ať již maminka využije jakéhokoli poskytovatele služby, obsahová náplň je velmi podobná. Maminkám se nabízí komplexní a navazující péče od těhotenství až po poporodní péči. To spočívá v nácviku péče o dítě během těhotenství, přípravě k porodu, a to i s vhodným cvičením, a následné péči o matku a dítě.

Poporodní péče

Poporodní péče je terénní služba zkušených a registrovaných porodních asistentek, která spočívá v návštěvách maminek a novorozenců u nich doma. Tyto odbornice jsou navíc ještě proškoleny k poradě s laktací mateřského mléka.
Návštěvy probíhají v období šestinedělí a porodní asistentky navštíví maminky a jejich miminka opakovaně v domácím prostředí, přičemž dvě návštěvy z toho hradí zdravotní pojišťovna. V případě zájmu ze strany maminek lze dohodnout i další individuální pokračování návštěv.

Kdo jsou porodní asistentky?

Porodní asistentky jsou osoby se zdravotnickým vzděláním, které se specializují na péči o ženu v průběhu normálního (nekomplikovaného) těhotenství, porodu a šestinedělí, včetně péče o novorozence a kojence. Porodní asistentky mohou pracovat samostatně, tj. bez odborného dohledu a bez indikace lékaře v případě fyziologického těhotenství, porodu a šestinedělí.

Jak návštěva porodní asistentky u matky a dítěte vypadá?

Návštěva porodní asistentky sestává například z:

  • kontroly zdravotního stavu maminky a jejího dítka, dle aktuální situace z ošetření poporodních poranění, samozřejmostí je poradenství v péči o dítě, ve správné výživě rodičky i kojence, důležité je i cvičení a psychická podpora
  • pokud má maminka problémy s mateřským mlékem a kojením, je k dispozici i zmíněná laktační porada; mimoto může porodní asistentka poskytnout další rady – v oblasti plánování dní s novorozenětem, jak by mělo být přizpůsobeno spaní rodičů a miminka, i to jak vše zvládat bez stresu
  • další doplňkovou službou na přání je nácvik tzv. baby masáží v domácím prostředí, které jsou velmi podnětné, a je o ně mezi mladými rodinami stále větší zájem; masáže kojenců přispívají k větší pohodě a jejich celkovému prospívání; praktikovat je nemusí jen matka, ale i otec dítěte
  • při návštěvě může také porodní asistentka poradit rodičům vhodné kosmetické přípravky pro miminko, nabídnout jim přírodní řadu a v případě zájmu je při další návštěvě doručit.

A co to stojí?

První dvě návštěvy hradí mamince zdravotní pojišťovna. Celkově jich bývá od svou do pěti. Třetí a každý další přijde na zhruba 200 až 250 korun za návštěvu. Cena se mírně liší a odvíjí dle regionu i poskytující společnosti.

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: péče o děti