Preventivní zubní prohlídky do domu

Vydáno 25.3.2013 Péče o děti Pavla Jelínková

Syndrom bílého pláště nemají jen děti, ale dokonce i mnozí dospělí. Takže když se naskytne příležitost situaci si trochu ulehčit a sterilnímu zdravotnickému prostředí se vyhnout, proč ji nevyužít? Pokud se vaše děti bojí doktorů, zkuste si pro jednou pozvat stomatologa k vám domů.

Lékařské prohlídky nemá rádo mnoho lidí. Především děti ne. S lékařským pláštěm si často spojují bolest a nepříjemná vyšetření.
Dnes však existuje řešení, které se tak trochu podobá minulosti, kdy docházeli lékaři zcela samozřejmě za pacienty do jejich domovů. Jestliže se vaše děti bojí bílých plášťů a osob v nich, zkuste novou službu, která se rychle rozšiřuje – zubního lékaře do domu.

Kdo službu nabízí?

Nabízejí ji některé zubní ordinace pro děti, dorost a dospělé. Pro některé jejich pacienty je to způsob, jak se vyhnout nepříjemné návštěvě u stomatologa dokonce i jen v rámci pravidelných preventivních prohlídek. Což je jistě pro děti i jejich rodiče mnohem méně stresující.
A pokud dítko nemá se zuby žádný následný problém, vyhne se tak rodina dětskému strachu, pláči i třeba odmítání vstupu do ordinace. Navíc lze v domácím prostředí realizovat i některé malé zákroky. V případě, kdy se zjistí kaz či jiný problém vyžadující ordinační zubní techniku, dohodne se o dalším postupu na místě.

Jak lze službu sjednat?

Ideální je domluvit si návštěvu lékaře doma osobně v ordinaci. Při řešení termínu totiž mohou zdravotní sestře a lékaři sdělit případná specifika týkající se jejich dítka. Například co má rádo za pohádky, básničky, písničky, co jej potěší a zklidní, nebo která je jeho oblíbená hračka (autíčko, plyšák, panenka).
To vše lze totiž při domácí návštěvě využít. Samozřejmě, není-li osobní návštěva rodičů možná, lze objednání termínu a všeho kolem vyřešit telefonicky či e-mailem. Objednací doba u preventivních prohlídek doma nepřekračuje 10 až 20 dní.

Co to bude stát?

Jako každou preventivní prohlídku i tuto hradí zdravotní pojišťovna, všechny taxy jsou zcela stejné jako v ordinaci. Pokud je bydliště rodičů s dítětem od sídla lékaře více vzdálené, počítá se kilometrovné, které je dle regionu v rozmezí mezi 8 až 12 Kč/km.

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: péče o děti