Připravuje se nová dávka pro pečující, takzvané dlouhodobé ošetřovné

Vydáno 5.1.2017 Příspěvky a dávky Veronika Kotková

Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá předložit vládě návrh na zavedení nové dávky ze systému nemocenského pojištění, nazvanou dlouhodobé ošetřovné. Kdo by na ni měl nárok a odkdy má platit?

Připravuje se nová dávka pro pečující, takzvané dlouhodobé ošetřovné

Ministerstvo práce a sociálních věcí má v plánu ulehčit lidem, kteří si na svá bedra vzali péči o nemocného blízkého.

Nový příspěvek je určen zejména pro ty, kdo pečují o své blízké, kteří se kvůli úrazu nebo vážnému onemocnění stali závislými na pomoci druhých. Návrh na dlouhodobé ošetřovné se aktuálně nachází v mezirezortním připomínkovém řízení a MPSV ho poté předloží vládě.

„Chceme podpořit rodiny v náročné situaci, kdy se musí náhle postarat o někoho blízkého, často například o staré rodiče po úrazu nebo vážné nemoci. Dnes je situace lidí, kteří o své blízké pečují doma, nejistá, nemají zaručeno volno v zaměstnání, ani finanční prostředky. To je nedůstojné,“ říká ministryně Michaela Marksová.

Čerpání nové nemocenské dávky zahrnuje až devadesát dní pracovního volna a náhradu příjmů ve výši 60 % denního vyměřovacího základu. Mělo by vystačit na dobu, kdy pacienta propustí z nemocnice a zotavuje se v domácím prostředí. Dlouhodobé ošetřovné také umožní, aby se pečující připravili na dlouhodobou léčbu nemocného doma, v případech, kdy se z nemoci nebude moci plně vyléčit. Poskytne dostatečný čas například na požádání o příspěvek na péči, objednání potřebné sociální služby do domu a podobně.

Nárok na příspěvek budou mít všichni pojištěnci nemocenského pojištění, kteří z důvodu péče o osobu vyžadující poskytování dlouhodobé ošetřovatelské péče v domácím prostředí nebudou moci vykonávat své zaměstnání (popřípadě samostatnou výdělečnou činnost). Zaměstnanci se nemusí obávat, jejich pracovní místo bude chráněno stejně jako v případě krátkodobé pracovní neschopnosti.

O potřebě celodenní péče bude rozhodovat ošetřující lékař nemocného v lůžkovém zařízení. Nárok na ošetřovné vznikne v případě, kdy bude pacient hospitalizovaný déle než sedm dnů a bude potřebovat domácí péči delší než třicet dnů. O příspěvek se žádá prostřednictvím vyplnění a odevzdání formuláře na OSSZ.

Pro stát je podpora péče v domácnosti výhodná. Kupříkladu náklady na lůžko v léčebně dlouhodobě nemocných za den vyjdou přibližně na 1300 korun. Oproti tomu, podle odhadů ministerstva, náklady na novou dávku vyjdou jen na 350 korun a stát tím ušetří až 900 milionů korun za rok.

Zákonem se bude v blízké době zabývat vláda. Jestliže ho schválí, pravděpodobně vstoupí v platnost v průběhu roku 2018. Další informace sledujte na stránkách MPSV. Pokud tam nenaleznete odpovědi na své otázky, můžete se na ministerstvo obrátit na emailové adrese dlouhodobe-osetrovne@mpsv.cz.

Zdroj: MPSV.cz

Zdroj foto: pixabay.com

Tagy: dávky, dlouhobé ošetřovné, finance, péče