Pusťte jarní slunce dál aneb Nechte si umýt okna!

Vydáno 21.3.2013 Péče o domácnost Lucie Černá

Mytí oken je jednou z nejméně oblíbených domácích činností. Za tmavých zimních dnů se ještě dají najít výmluvy, díky nimž se jí lze vyhnout, ale jarní slunce už je ale nemilosrdné. Aby první jarní paprsky mohly nerušeně a bez překážek vkročit do vašeho bytu, zbývají dvě možnosti: buď si okna umýt vlastnoručně, anebo ještě lépe tuto dřinu svěřit odborníkům.

Na obrázek myčů výloh nebo chlapíků snášejících se po lanech na skleněných stěnách mrakodrapů už jsme tak nějak zvyklí. Leč proč si stejně tak nenechat umýt okna i u vlastního domu? Ani to už dnes není výjimkou. „Soukromé osoby si nás zvou již celkem běžně,“ potvrzuje i Zdeněk Dalík z firmy ADAPTA úklid. Důvodů, proč si někteří lidé nechávají mýt okna najatou pomocnou silou může být hned několik. „Bývá to zvyk, ale fyzická indispozice, stáří či přílišné vytížení,“ vypočítává Jiří Archalous, majitel stejnojmenné společnosti.

Okna, rámy, parapety i žaluzie

Firmy, které do své nabídky služeb zahrnují mytí oken u komerčních i soukromých objektů, zpravidla disponují speciální technikou a někdy i čisticími prostředky, které jsou šetrné k povrchu okenní výplně, tak i k jejich rámům. Výsledek jejich práce je většinou beze šmouh a čisto je i v nejzazším rohu – toho lze jinak i při sebevětší snaze při klasickém ručním mytí jen těžko dosáhnout.
Řada poskytovatelů také slibuje šetrné vybělení plastových rámů nebo revitalizaci rámů dřevěných. To vše samozřejmě při zachování suché podlahy či koberce nebo bez poničení okolní fasády. Kromě samotné výplně oken a jejich rámů, zárubní i parapetů lze však důkladné očistě nechat podrobit i žaluzie, a to jak ty horizontální, tak i vertikální, vnitřní i venkovní. Tato služba však bývá hrazena zvlášť.

Čistá okna? Čím častěji, tím levněji

Mytím oken se zabývají nejen specializované firmy, ale i ty zaměřené na služby v domácnosti obecně, firmy úklidové, ale dokonce i hospodyně, hodinoví manželé a další.
Ceny za mytí se nejčastěji odvíjejí od celkové plochy (jen pozor, odrážejí vždy jen jednu stranu okna, v případě dvojitých oken je tedy nutno danou plochu vynásobit hned čtyřikrát). Za čtverečný metr si poskytovatelé účtují přibližně od 9 do 15 korun, za okna obtížně dostupná či nadměrně znečištěná (například dlouho neošetřovaná či znečištěná malířskou barvou) i trochu více. Výjimečně se lze setkat s cenou za jedno okno nebo dokonce za hodinu práce. Za standardní čtyřpokojový byt s balkonem zaplatí klient podle oslovených firem průměrně 500 až 600 korun. Mytí žaluzií pak vyjde na cenu přibližně od 20 do 40 korun za metr čtverečný v závislosti na jejich typu, materiálu a komplexnosti. U některých firem je nutno počítat například i s příplatkem za dopravné, montování oken, manipulaci s přilehlým nábytkem apod.
Naopak velmi často lze dosáhnout i na slevu – a to zejména při opakované objednávce nebo při zakázce o větším plošném rozměru, tedy celkovému počtu oken určených k mytí.

Zdroj foto: sxc.hu

Tagy: péče o domácnost