Respitní pobyty pro děti nejen na léto

Vydáno 21.6.2017 Pomoc v domácnosti Veronika Kotková

Staráte se o hendikepované dítě, či máte dítě v náhradní rodinné péči? Potřebujete krátkodobě pomoci s péčí? Chcete, aby si dítě užilo zábavný letní pobyt? Využijte respitních, neboli odlehčovacích, pobytů.

Respitní pobyty pro děti nejen na léto

Nedávno jsme vám radili, jak vyřešit hlídání dětí v létě. Zvláštní druh hlídání dětí představují respitní pobyty, zejména kvůli jejich cílovým skupinám. Mezi ty hlavní patří děti v náhradní rodinné péči a hendikepované děti. V následujícím článku vás seznámíme s pobyty věnovanými těmto skupinám.

Co je to respitní péče?

Respitní péče je krátkodobá úlevová péče pro rodinné příslušníky a opatrovníky, kteří trvale pečují například o duševně či tělesně postiženou osobu. Pečující osoba má také vlastní potřeby a zájmy, které se nesmí opomíjet, a proto je nutné, aby ji čas od času někdo v péči zastoupil.

Může nastat situace, kdy vám povinnosti či nenadálé okolnosti znemožní se o blízkého postarat, popřípadě budete potřebovat odpočinek a úlevu od zátěže, kterou s sebou pečování přináší. Pak nemáte jinou možnost, než se na někoho obrátit a požádat tak o pomoc. Odpovědí na vaše nesnáze mohou být organizace, které nabízí respitní (odlehčovací) služby.

Pobyty pro hendikepované děti

Blíží se prázdniny, a tak jsou aktuální letní pobyty. Týdenní respitní pobyt určený pro mobilní osoby s PAS (poruchou autistického spektra) a jiným hendikepem ve věku 6–26 let pořádá například ITY, z. s. V termínu 31. 7. – 4. 8. 2017 v Dobešově u Oder a v termínu 10. 7. – 14. 7. 2017 v Pohoři u Oder. Cena je 4 800,–. Stačí organizaci kontaktovat, odeslat přihlášku a vyplněný dotazník o dítěti, podle kterého mu vyberou vhodného asistenta. Více informací naleznete zde a zde.

NAUTIS, Národní ústav pro autismus, z. ú., pořádá letní pobyty Pro rodiče bez rodičů několika typů: pro klienty s těžší formou PAS, dále pro děti a mládež s Aspergerovým syndromem a vysocefunkčním autismem do 16 let věku a pro klienty se stejným postižením od 17 let věku. Přihlášky měly uzavírku 3. 3. 2017, ale nevěšte hlavu a zapište si tuto možnost pro příští rok.

Navíc NAUTIS nabízí respitní pobyty po celý rok. Probíhají v centru NAUTIS v Praze 8. Služba je poskytována 24 hodin denně od pondělí do neděle, přičemž délka pobytu je individuální. Více informací naleznete zde . Dále mají v nabídce odlehčovací víkend. Během školního roku od pátku do neděle probíhají pobyty v domku v obci Bechlín, nedaleko Roudnice nad Labem. Cena je 2680,– za víkend. Další informace naleznete zde .

V Jihočeském kraji působí Centrum Arpida, z. ú. Odlehčovací služby poskytují osobám s tělesným, mentálním nebo kombinovaným postižením ve věku od 7 do 40 let, a to skoro nepřetržitě. Cena se kalkuluje individuálně. Při rezervaci se proklikejte přiloženým dokumentem, kde si zobrazíte dostupné termíny a kapacitu. Podrobnosti, dokumenty k žádosti apod. najdete zde.

Respitní pobyty pro děti s postižením pořádá i Středisko Víteček v Černošíně v Plzeňském kraji. Termín 3. – 7. 7. je určený pro děti se středním a lehčím postižením. Pro děti se středním až těžkým postiženým je pak pobyt 31. 7. – 4. 8. Cena se odvíjí od stupně závislosti dítěte: osoby bez příspěvku na péči + 1. a 2. stupeň závislosti – 2 000,–Kč; 3. stupeň závislosti – 2 200,– Kč; 4. stupeň závislosti – 2 500,– Kč. Přihlašuje se prostřednictvím emailu. Více informací najdete na FB stránkách Střediska Víteček.

Pobyty pro děti v náhradní rodinné péči

Existují i organizace, které se zabývají obstaráváním kvalifikovaného dohledu během odpočinku pěstounů, nevyjímaje zajištění specifických potřeb dětí se zvýšenými zdravotními či výchovnými nároky. Mezi nimi je Děti patří domů, z. s., který pořádá vícedenní letní pobyty určené především pro děti předškolního věku a mají charakter integrovaného tábora. Pobyt je postavený na hrách, sportu a na seberozvojových a dovednostních aktivitách. Respitní asistenti pomáhají se začleněním dětí se speciálními potřebami do kolektivu. Během školního roku pak pořádá víkendové respitní pobyty. Ty jsou rozšířené o práci zaměřenou na potřeby dětí s raným traumatem. Aktuální nabídku obou typů pobytů naleznete zde .

Centrum pro rodinu Klubko patřící pod Farní charitu Dvůr Králové nad Labem nabízí dětem v pěstounské rodině víkendové respitní pobyty, jednodenní respitní výlety a letní pobyty. V termínu 10. – 14. 7. pořádají letní pobyt v kempu a koupališti Pecka. Podrobnosti o chystaných akcích naleznete zde.

Respitní pobyty nabízí i Dětská ozdravovna Království ve Dvoře Králové nad Labem. Podrobnosti naleznete zde.

Některé další organizace poskytující respitní péči naleznete zde.

Zdroj foto: pixabay.com

Tagy: letní tábory, odlehčovací služby, péče o děti, respitní péče, respitní pobyt