S agenturou nebo bez? Poradíme, jak správně vybrat hospodyni.

Vydáno 17.5.2016 Péče o domácnost Barbora Mrkvová

Přestože se práce hospodyně ještě donedávna brala v českých zemích jako podřadná a přirovnávala se na úroveň nekvalifikované uklízečky, tak dnes již tomu tak není. Spíše naopak, služeb hospodyně využívá čím dál více domácností a profese se tak těší stále rostoucímu zájmu. Jak ale hospodyni správně vybrat?

S agenturou nebo bez? Poradíme, jak správně vybrat hospodyni.

Při výběru hospodyně je nutné zvážit a nejlépe si i sepsat veškeré požadavky, kterou na budoucí pomocnici budeme mít. Zda se bude jednat o každodenní úklid, úklid jednou za týden či jednou za měsíc, zda požadujeme úklid celého domu či pouze určitých místností. Po uvědomění si všech nároků je vhodné se obrátit na specializovanou agenturu. Samozřejmě je možné se do vyhledávání hospodyně pustit na vlastní pěst, v tomto případě však nelze zaručit spolehlivost a ani kvalita odvedené práce. Nejen z těchto důvodů je vhodnější nechat výběr na zkušené úklidové agentuře a namísto nekvalifikovaného paní na úklid zvolit certifikovanou hospodyni.

Jako první vás čeká výběr vhodné agentury, rozhodně se vyhněte agenturám s pochybnými recenzemi a špatným hodnocením a dejte na zkušenost druhých. Rozhodujícím faktorem při výběru by mělo být členství v České asociaci úklidu a čištění, která na stránkách www.cac-clean.cz shromažďuje veškeré agentury specializující se na úklid. Pokud vámi vybraná agentura na stránkách asociace chybí, je lepší se ji vyhnout, mohlo by se totiž jednat o podvod. Po výběru vhodné firmy se můžete těšit na osobní jednání s agenturou. Na setkáních popíšete, jaké máte o hospodyni představy a jaké na ni máte požadavky, tím agentuře usnadníte výběr a budete mít větší jistotu, že budoucí hospodyně bude vaše nároky splňovat spíše, než kdybyste se rozhodli pro nekvalifikovanou pracovnici. Pokud by však vaše nároky byly příliš vysoké či nesplnitelné, měla by vám agentura nabídnout adekvátní náhradu, která by se požadavkům alespoň přibližovala. Další nespornou výhodou výběru hospodyně přes agenturu je rozhodně pojištění odpovědnosti, ve kterém je agentura zodpovědná za jakoukoli škodu, který její zaměstnanec u vás doma způsobí. Rozhodně se však informujte, jak v těchto případech agentura jedná. Další dotaz by se měl týkat pracovní neschopnosti hospodyně, v těchto případech by agentura měla dodat adekvátní náhradu. Pokud se však naskytnou problémy a se zaměstnancem firmy nebudete spokojení, tak je zprostředkovávající agentura povinna zajistit takovou hospodyni, která bude vašim požadavkům odpovídat. Většina úklidových firem navíc trvá na tom, aby její zaměstnanci prošli různými psychologickými testy, absolvovali kvalifikačními a specializované kurzy, a také na to, aby měli čistý trestní rejstřík.

Pokud se tedy rozhodnete využít služeb hospodyně, zvolte kvalitní úklidovou agenturu, která vám s výběrem pomůže.