Školka má prázdniny, co s tím? Kam s dítětem, když musíte do práce?

Vydáno 28.6.2018 Péče o děti Pavla Jelínková

Prázdniny již mohutně buší na dveře. A my jsme opět zapátrali, jaké mají aktuálně v současnosti možnosti zaměstnaní rodiče, když musí do práce a školka, kam jejich dítko chodí, má také volno.

Školka má prázdniny, co s tím? Kam s dítětem, když musíte do práce?

Pro mnohé zaměstnané rodiče je zabezpečení dítěte o prázdninách velké dilema a problém. Dovolená prostě nepokryje nejen celé léto, ale docela stačí i ten měsíc, v němž má mateřská školka prázdniny. Tedy, když mají dítě předškolního věku.

Jaké jsou tedy možnosti?

V rámci rodiny

Lze požádat a využít někoho z rodiny (babičku, dědu, tetičku, strýce atp.) aby vám v této době vypomohli a dítko během vaší pracovní doby pohlídali. Pokud je to věc řešená v rámci jednoho města či obce, je to fajn. Dítko lze ráno k příbuzným odvést a odpoledne vyzvednout. Ale složitější je to, když nikoho blízko nemáte a příbuzní nemají možnost hlídat dítě dlouhodobě někde u sebe nebo u vás.

Třeba sami pracují, což dnes platí nejen pro tetičky a strýčky, ale i pro mnohé babičky a dědečky. Ideálním stavem je, jestliže jsou ochotni vám vyjít vstříc v rámci svého volna, anebo se nějak prostřídat a dítko si vzít na starost i mimo vaše bydliště „na prázdniny“.

Někdy to ale prostě nejde, i příbuzní mají omezený čas dovolené a volna a chtějí ji strávit po svém a odpočinout si, případně řeší totéž se svými dětmi. A to platí nejen pro široké příbuzenstvo, ale také pro babičky a dědy. Ti již své ratolesti odchovali, často jsou ještě pracovně činní, nebo kvůli ekonomické situaci přesluhují, a i ve starobním důchodu pracují. Volno vnoučkům sice rádi věnují, ovšem nejsou ochotni je takto trávit celé. Mají nárok alespoň z části na vlastní regeneraci ubývajících sil, nebo mají své zájmy, jimž se chtějí také věnovat.

Střídavá dovolená

Anebo máte situaci, kdy není na koho se v rodině obrátit. Babička, děda i teta chybí. Pak je nutno využít dalších možností. Jednou z nich je řešit to dovolenou „na střídačku“. Sice to není ideální, a nejste spolu jako rodina, ale někdy vám nic jiného nezbývá. Mnozí s předškolními (ale i školními dětmi) to takto řeší, a třeba celá rodina je spolu jen týden, a zbytek si dělí tak, aby se pokrylo celé volno ve školce a škole z jejich čerpaných dovolených.

Také lze tuto střídavou dovolenou využít i při pomoci od příbuzných tak, že část času a své dovolené takto strávíte s dítětem vy jako náhradu za chybějící školku a část oni v době, kdy vy budete pracovat. To však lze řešit jen tehdy, když si to dohodnete tak, aby vaše i jejich volno na sebe navazovaly. Obě výše uvedené varianty jsou finančně nejschůdnější a nestojí de facto nic než dobrou vůli vás, a především příbuzných.

Náhradní mateřská školka v blízkém okolí

Další možností je přihlásit dítě do náhradní školky v okolí, kterou doporučí nebo má sjednánu vaše domovská mateřská školka jako náhradu pro rodiče, kteří v termínu volna ve školce pracují. Jen je potřeba řešit to včas a dohodnout si místo (ideálně osobně) pro vaše dítko, a to spolu s podmínkami (platby za stravu nebo pobyt bývají totiž někdy odlišné od těch v domovské školce) a míst je také omezeně.

Některé školky to řeší dohodou mezi sebou, a vypomáhají si navzájem. Někdy mají mateřinky termíny měsíčních prázdnin posunuty tak, aby se časy volna ve školkách překrývaly a pomohli tak rodičům. Anebo rodičům navrhnou, aby si blízké školky kontaktovali sami a zajistili si v některé mateřské školce ve městě či obci náhradní docházku dítěte.

I tato možnost není finančně náročná, jelikož kdyby byla domovská školka v provozu, platili byste ji a dítě chodilo tam. Výhodou tohoto řešení je, že pokud se vám povede vyřešit prázdniny náhradní školkou, máte k dobru ještě svoji dovolenou v rodině, kterou můžete strávit společně.

Přátelé a kamarádi

To je také možnost řešení. V případech, kdy z jakéhokoli důvodu není možno využít babičku, dědu či ostatních příbuzných, často pomohou kamarádi a přátelé. Většinou se přátelíte s lidmi vašeho věku a ti často mají děti podobného věku jako vy. Když si na oplátku pohlídáte děti vzájemně, je to ideální. Záleží na tom, kdy a jak vám fungují školky dětí, aby se to překrývalo. Je to vše o domluvě. Navíc se děti znají a budou si dělat společnost a zabaví se lépe než sami.

Jsou ale přátelé a kamarádi, kteří rádi dítko pohlídají, byť své třeba nemají, nebo je to jejich již odrostlé. To je pak výhra.

Hlídací slečny z rodiny, na inzerát, z agentury

Pokud máte v rodině mladou slečnu či studentku, která by si ráda vylepšila rozpočet, a má přitom dobrý vztah k dětem, je to také řešení. Něco to sice stojí, ale víte, že je o vaše dítko postaráno. Stejné je to i se slečnou na hlídání na inzerát. Tady doporučujeme žádat reference, nebo vyzkoušet si ji, abyste nenatrefili na někoho, kdo nemá kladný vztah k dětem a má nízkou zodpovědnost.

U dívky z agentury máte již jistou, že je to profi hlídání, tam by nevzali kdekoho, ovšem také je cena za hlídání vyšší, než jakou byste dali studentce na inzerát či slečně z rodiny.

Příměstské tábory

Nejsou určeny jen školním dětem, ale často mají věkovou hranici níže. Čili dítko ve věku od čtyř nebo pěti let již do příměstského tábora zařadíte. Ráno zavedete na místo, nebo sběrné místo a odpoledne či podvečer vyzvednete. Otázka je, zda právě u vás ve městě či obci takový baby příměstský tábor funguje. I tady vám to vytáhne nějaké finance z peněženky, ale za jistotu a bezpečí dítka a jeho vyřádění se v rámci vrstevníků to stojí.

Pedagogický dozor dohlédne, aby dítko mělo pravidelný pitný režim i stravu, a v rámci možností bylo čisté. Navíc hry a aktivity, které jsou zde na programu mají podporovat a rozvíjet vlastnosti a um vašeho dítka.

I tady je nutno řešit věc včas a dítě předem přihlásit, aby bylo ještě volné místo. Je dobré si dopředu domluvit i termín (příměstské tábory bývají v turnusech po týdnu), takže lze využít i více turnusů.

Letní tábory

Netýkají se jen školáků, i tady je často věková hranice posunuta směrem dolů. Od pěti let sjednáte letní tábor pro dítě dost běžně. Ovšem vyskytují se stále častěji i tzv. baby tábory, kde se specializují na předškolní děti od tří nebo čtyř do šesti let. Cena bývá malinko vyšší než u klasického letního tábora, ale opět platí, že za jistotu a zabezpečení dítěte v době, kdy pracujete, to stojí.

Baby tábory se vyznačují činnostmi, jež jsou přizpůsobeny hodně věku dítěte a jedná se vlastně o takovou mobilní letní školku s noclehem.

Náhradní babičky a paní na hlídání

Dnes je moderní adoptovat babičku a využívat její pomoc. Ovšem to není krátkodobá a jen letní záležitost, ale spíše dlouhodobá a celoroční. I když výjimky se najdou.

I tahle pomoc je placená, i když ne tolik, jako služby paní na hlídání. Náhradní babička se spíše stává tak trochu členem rodiny. Takže pokud o ni máte zájem a máte možnost nějakou oslovit, neváhejte.

Kde hledat?

Pokud nevíte, kde příměstské, letní či baby tábory hledat, tak některé pořádají firmy pro své zaměstnance, nebo jsou běžnou součástí aktivit zájmových kroužků v kulturních domech, soukromých institucích, anebo je mají v repertoáru též domy dětí a mládeže, volnočasová centra, ale i mateřská centra.

Ideálním parťákem při hledání ve vašem městě či regionu je internet. Totéž platí při hledání náhradní babičky, nebo paní na hlídání. Dnes nabízejí mnohé agentury zabývající se službami do domu i hlídání dětí (krátkodobé i dlouhodobé) nebo právě zmíněné náhradní babičky.

Tipy na hledání

Další letní tábory, baby tábory, příměstské tábory nutno vyhledat na internetu dle regionu.

Zdroj foto: Pixabay.com