Topná sezóna začíná. Máte zrevidovaný komín?

Vydáno 25.9.2012 Péče o domácnost Lucie Černá

Přestože nařízení vlády č. 91/2010 o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv nabylo platnosti už 1. ledna 2011, mnozí majitelé domů, chat či chalup jako by o něm nevěděli – a nebo nechtějí vědět. Přitom pokud dojde k požáru a zjistí se, že za to může komín bez revize, hrozí znatelné tresty, nejen finanční. Máte zrevidovaný ten váš?

Nařízení vlády č. 91/2010 (jímž byla zároveň zrušena vyhláška č. 111/1981 Sb., o čištění komínů) zakotvuje nutnost pravidelné kontroly, revize a případně čištění všech spalinových cest (spotřebičů, kouřovodů a komínů) a zhotovení revizní zprávy o této kontrole.

Stáhněte si:

Týká se to všech spalinových cest a spotřebičů, které produkují spaliny – vyňaty jsou z toho pouze spalinové cesty, jejichž součástí je „volně stojící komín o vnitřním průměru komínového průduchu 800 mm a větší nebo o stavební výšce 60 m a větší“ nebo „spotřebič paliv o jmenovitém výkonu nad 1 MW“.

Co je revize spalinové cesty

  • jde o první zevrubnou kontrolu spalinové cesty před jejím uvedením do provozu, nebo po každé její změně (tj. změně druhu paliva, výměně či instalaci nového spotřebiče, po komínovém požáru nebo při vzniku trhlin ve spalinové cestě), a musí být prováděna minimálně jednou ročně. Čištění, a to i to svépomocné, by pak mělo probíhat nejméně třikrát do roka;
  • provádět ji může jen odborně způsobilá osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví a která je zároveň revizním technikem komínů, nebo specialistou bezpečnosti práce – revizním technikem komínových systémů, nebo revizním technikem spalinových cest.

Revize se provádí pravidla po skončení topné sezóny, ale lze ji provést i před ní a nebo dokonce v jejím průběhu – tehdy je ale nutné nechat komín řádně vychladnout. Oproti předchozí vyhlášce již nestačí pouze potvrzení od kominíka, že byla provedena kontrola, ale je nutno vyplnit nařízením pevně definovanou revizní zprávu. Vzor této zprávy nabízí Příloha č. 2 vládního nařízení.

Co je spalinová cesta

  • spalinová cesta je cesta pro vedení spalin počínaje kouřovým hrdlem spotřebiče a konče vyústěním do vnějšího prostředí. Většinou je tvoří průduch kouřovodu, sopouch a průduch komína nebo jeho nástavec; ne u všech spotřebičů se však skládá ze všech částí (příkladem je plynový turbo kotel, který ústí ve fasádě) – ovšem i takové zařízení podléhá povinnosti revize;
  • pojem v novém nařízení nahradil původně užívané pojmy „komíny a kouřovody“

Čistit lze i svépomocí – ale jen za určitých podmínek

Jak už bylo naznačeno, úprava z roku 2010 zakotvila možnost (nikoli povinnost) čistit spalinovou cestu také svépomocí. Tato varianta údržby byla dle předchozí vyhlášky možná jen za splnění přísnějších podmínek. Nyní lze svépomocí provádět čištění spotřebiče na pevná paliva o výkonu do 50 kW včetně podle návodu výrobce, a to nejméně jedenkrát za rok. Přitom musí být zachována podmínka, že budou prováděny jejich pravidelné kontroly odborně způsobilou osobou.

Četnost kontroly, čištění a revize

Nařízení vlády definuje v Příloze 1 také lhůty pro vykonávání jednotlivých úkonů potřebných k jeho dodržení:

Nařízení vlády č. 91/2010 (www.mvcr.cz

Zdroj: Nařízení vlády č. 91/2010 (www.mvcr.cz)

Co když revizi nemáme?

Primárním důvodem nařízení je zejména omezit počet požárů, které jsou způsobeny právě nedostatečnou kontrolou a péčí o komíny a další součásti topných zařízení produkujících spaliny. Jeho dalším cílem je pak do jisté míry i ulevit životnímu prostředí. I z těchto důvodů, ukáží-li se jako efektivní, je záhodno nařízené dodržovat. Ovšem je to relativně vysoká cena za každou takovou kontrolu a případné čištění, která naopak může mnohé majitele domů od dodržení nařízením daných pravidel odrazovat.
Nerespektovat nařízení se však určitě nevyplácí. V případě zjištění nedostatečné či vůbec žádné kontroly nebo chybějících dokladů o revizi hrozí finanční pokuty (až 25 000 korun), ale i možnost zákazu užívání spalinové cesty. Ještě zásadnější tresty následují, pokud dojde k nehodě a újmě na majetku či zdraví osob – ty začínají výpovědí plnění ze strany pojišťovny a končí tresty odnětí svobody.

A cena?

Cena za jednotlivé úkony dané nařízením není nikde pevně stanovena. Liší se s vybranou firmou, lokalitou a zejména pak charakterem spalinové cesty či cest (jejich délkou, stavem, typem, četností používání (sezónní versus celoroční provoz) atp.). Obecně lze říci, že revize komína vyjde na 1000 až 1500 korun, čištění na 300 až třeba 800 korun. Někde se odděluje cena kontroly od samotného čištění. Částku ještě zpravidla navyšuje dopravné a řada dalších položek, kterých je tím více, čím složitější je soustava spalinových cest nebo čím horší je jejich stav. Účtuje se tak například i použití komínové sondy, indikátoru oxidu uhelnatého, odfrézování dehtů, zkouška komínového tahu… Taková návštěva kominíka tak může vyjít řádově až na několik tisíc korun.
Zvýšený nárok na peněženky zákazníků si však dobře uvědomují i sami kominíci. Aby si udrželi své zákazníky a ti zase trochu ušetřili, mnozí je motivují k opakované kontrole nebo dlouhodobé spolupráci slevami či službami provedenými zcela zdarma při každé další návštěvě. Vynaložené peníze by se majiteli domu ale měly vrátit i na úsporách vycházejících z dobře fungující spalinové cesty.
Tomu, jakou firmu či podnikatele v oboru nakonec zvolit, se však vyplatí věnovat trochu času – zvláště v obcích, kde je těchto podnikatelů více. Rozdíly v cenách jsou někdy řádově i ve stovkách korun. Pozor si dejte také na to, co vše konkrétně je vám účtováno a zda cena zohledňuje právě váš typ spotřebiče či spalinové cesty.

Kde hledat

Informace o osobách či firmách podnikajících v oboru kominictví a zároveň způsobilých provádět činnosti dané nařízením vlády lze najít na místním živnostenském úřadu a nebo také na stránkách Společenstva kominíků České republiky.

Zdroje:

Tagy: péče o domácnost