Úklid listí může být letos bez práce

Vydáno 5.11.2012 Péče o zahradu red .

Napadlo vás někdy, že byste i tak rutinní práci, jako je hrabání a úklid listí – která je navíc spíše povinností než radostí – svěřili do cizích rukou? Pokud ne, proč se nad tím aspoň zamyslet. Nabídkami se to dneska jen hemží a vynaložené peníze za tuto službu vám vynahradí víkend strávený s vaší rodinou, výlet do přírody nebo třeba do města za zábavou…

Zatímco vy sedíte v teple domova nebo si užíváte čas jinde, z vaší zahrady pomalu ale jistě mizejí stohy spadaného a barvami už dávno ne tak hrajícího listí… Líbí se vám tahle představa? Zkuste se proto poohlédnout, zda se ve vašem okolí nepůsobí firma, která by vám ji mohla převést na skutečnost.
Hrabání listí nemá jen estetický účel, ale hlavně snižuje riziko vzniku plísní, kterým by se jinak pod tlejícím listovím výborně dařilo. Zároveň se spolu s listím z trávníku odstraňuje stará tráva a tak se podporuje jeho správná funkce.

U koho hledat

Hrabání, úklid a odvoz listí nejčastěji poskytují nejrůznější zahradnické firmy, ovšem zdaleka ne jen ony. Nejdeme je i v nabídce úklidových a údržbářských firem, ale třeba i u hodinových manželů (a manželek) či dokonce u firem primárně zprostředkujících hospodyně a péči o domácnost. Je možné si také najmout pomocnou sílu brigádně, avšak zde je nutno počítat s případnou nižší odborností pracovníka a také tím, že mu budete zřejmě muset poskytnout vlastní náčiní.

Nabídka služeb

K základní nabídce samozřejmě patří shrabání listí ze zahrady do jedné či více hromad, jež se následně posbírají a odklidí na předem zvolené místo. Firmy jsou ale připraveny i na komplikovanější terény, například kopce a terasy, křovinaté plochy nebo sady. Stejně tak některé nabízejí možnost nechat si sklidit listí ze střechy nebo chodníku před domem. Nechcete-li shrabané listí nadále skladovat na své zahrádce, můžete využít jeho odvozu, což je také jedna z běžných služeb, které tyto firmy nabízejí.

Kolik to stojí

Nejen ceny, ale i způsoby účtování jsou u jednotlivých firem různé. Standardní formou je vyúčtování ceny na základě velikosti pozemku v metrech čtverečních. K tomu se však někde připočítává příplatek za výšku spadaného listí, rovný versus členitý terén a dopravu. Za dopravu si zpravidla (i když také ne vždy) firma nic neúčtuje jen v krátkých dojezdových vzdálenostech. Výjimkou ovšem není ani účtování za hodinu práce, bez ohledu na terén či množství listí. Tento způsob kalkulace se zpravidla týká hodinových manželů. Za odvoz listí se pak platí buď za každý krychlový metr, nebo za vzdálenost, ale také paušálně.
Pokud jde o účtování za každý plošný metr pozemku, pak se lze setkat s cenou od 1 do přibližně 5 Kč/m2 dle povrchu. Dopravné se zpravidla účtuje cca 6 Kč/km, do 10 km bývá doprava zdarma. Za svoz listí se platí řádově stokoruny – najít lze cenu 400 Kč/m3, ale také čtyřicetikorunové navýšení za každou hodinu práce nebo zvýšení ceny za každý sklizený metr. Jinde se cena za svoz odrazí v dopravném, které sčítá jak dojezd na místo, tak odvoz listí – tím se cena může dostat třeba až na 15 Kč/km. Firmy, u nichž nejsou zahradnické práce hlavním obsahem práce, svoz listí většinou nenabízejí.
Vůbec nejčastější a také zřejmě nejpřesnější formou kalkulace je objednávka a s ní spojená předběžná kalkulace služeb nastavená pro konkrétní pozemek. I proto řada firem svůj ceník neuvádí a poskytne jej právě až na základě objednávky.

Zdroj foto: © Stock.XCHNG

Tagy: péče o zahradu