Úklid může mít i hlubší smysl a rozměr

Vydáno 31.5.2015 Pomoc v domácnosti Veronika Maschková

Úklid nemusí být jen mechanickou záležitostí, může mít i mnohem širší a hlubší smysl.

Úklid může mít i hlubší smysl a rozměr

Existují úklidové firmy, jejichž zaměstnanci mají zdravotní handicap, přesto dosahují srovnatelných, a často i lepších výkonů, než zdraví zaměstnanci pracující na téže pozici před nimi. Tito pracovníci si své práce velmi váží a jsou za ni vděčni.

Firmy, zaměstnávající zdravotně znevýhodněné osoby, si uvědomují nevyzpytatelnost zdraví a zdravotních problémů. Mezi nejčastější druhy handicapu u těchto zaměstnanců patří sluchové a zrakové postižení, prodělaná onkologická léčba, zdravotní komplikace po dopravních nehodách, psychická onemocnění a další.

Každý z nás se může ve vteřině dostat do nelehké a nepředvídatelné životní situace, po jejímž překonání můžeme přijít z různých důvodů i o stálou a námi upevněnou pracovní pozici, kdy v běžném pracovním prostředí nebudeme moci dobře a efektivně fungovat. V takovém okamžiku se můžeme stát nedobrovolně a nezvykle závislými a „neužitečnými“ osobami a nalézt smysl dalšího konání nebývá jednoduché. Je nutné se však nadechnout a začít zkoumat „trh“ možností, a to nejen pracovních, ale i třeba zájmových a podobně.

Ideálním řešením je nalézt kompromis mezi tím, co mohu dělat a co by mě bavilo, což ze začátku není snadné. Druhou možností je nelézt aspoň jeden až dva kladné body v tom, co momentálně mohu dělat, a vzít v podstatě jakoukoli práci s vidinou postupu či pozdější změny, byť se nám ona práce nemusí zpočátku moc zamlouvat. Dva motivační motory by měl mít každý, a to samostatnost a možnost výdělku, na což navazují další faktory.

Jednou z možností pracovního uplatnění je profesionální úklid domácností zdravotně znevýhodněnými pracovníky. Sociální firmy na úklid právě toto uplatnění nabízejí.

Firmy na úklid nabízejí:

Vstřícnost a individuální přístup k zákazníkům

Při úklidu používají ekologické čisticí prostředky

Profesionální úklid domů, bytů a nebytových prostor za nízké ceny

Zaměstnanci jsou pečliví a odborně vyškoleni

Služby pro domácnost

• běžný i generální úklid domácností

• čištění koberců

• žehlení prádla

• drobné řemeslné práce

• pravidelný úklid bytových domů včetně mytí oken a generálního úklidu

• úklid kanceláří a jiných nebytových prostor

• hlídání dětí

• mytí oken a výloh

• a další

Ceny jsou závislé od velikostí bytů a dalších prostor a dle požadovaných služeb. Základní rozmezí je od 300 do 700 korun za úklid domácnosti a nebytových prostor přibližně za dvěčtyři hodiny práce. Další služby – například žehlení, mytí oken, řemeslné práce a další se pohybují od 210 až 500 korun.

Rozhodnete-li se pro některou z takto zaměřených firem, získáte nejen kvalitní služby, ale i dobrý pocit, že jste dali šanci lidem se zdravotním postižením zapojit se do práce.

Zdroj: www.tamtamyops.cz

Foto: autor