Vany pro seniory: velká pomoc k udržení samostatnosti

Vydáno 31.10.2013 Péče o seniory Pavla Jelínková

Populace stárne, a je tedy nezbytné hledat cestičky, jak lidem ve vyšším věku usnadnit každodenní činnosti. Jednou z možností jsou i vany pro seniory. Jsou pro ně cestou, jak být samostatný i v koupelně a užít si nejen soukromí, ale i pořádnou koupel.

Jedná se o speciální vany, opatřené vodotěsnými dvířky pro snadný vstup, s pohodlnou sedačkou a madlem pro jednodušší pohyb při vstupu i výstupu z vany. Vany jsou přizpůsobeny tak, aby každý senior mohl používat vanu zcela bez pomoci asistující osoby. Tím je zajištěno soukromí, diskrétnost a samostatnost.

Maximální bezpečí

Cílem tohoto sanitárního zařízení je nabídnout seniorům maximální bezpečí při praktikování každodenní osobní hygieny. Úrazy seniorů v koupelnách patří totiž k těm nejčastějším ze všech. A často jsou to tragédie, které pak částečně nebo i zcela znehodnotí poklidné užívaní si podzimu života.
Vany pro seniory se tak zdají být nejjednodušším a nejlepším řešením nižší a obtížné pohyblivosti starších osob. Je to lepší možnost než sprchový kout, který neposkytuje seniorům takové bezpečí a pohodlí a naopak v něm hrozí ve vyšší míře uklouznutí a následný pád.

Vany s dvířky pod lupou

Vany pro seniory jsou samonosné sklolaminátové vany s kovovou konstrukcí, které mají speciálně vytvořená dvířka. Ta umožňují bezpečně do vany vstoupit a poté bez nutnosti překračovat vysoký okraj opustit. Boční vstup do vany, protiskluzová podlaha a široké otvírací dveře seniorům koupání nejenom ulehčí, ale hlavně zásadně omezují riziko úrazu v koupelně.
Každá vana má silikonové těsnění, dvacetiletou záruku na vodotěsnost dveří, speciální uzavírací mechanismus a protiskluzový povrch. Vany nemusí být obezděny, ale mohou i volně stát v prostoru. To snižuje podstatně náklady na pořízení. Samozřejmostí u van je splnění příslušné normy, všechny mají požadovaná osvědčení a jsou vyrobeny z prvotřídního materiálu, kterým je akrylát. To je tvárný a odolný materiál, jež umožňuje výrobu van nejrůznějších rozměrů i atypických tvarů.

Vany pro seniory jsou k mání v sedmi variantách:

  • s vnitřním nebo vnějším otevíráním dveří
  • bočním nebo čelním vstupem do vany
  • levým nebo pravým otevírání dveří
  • s možností výběry barvy vany
  • s instalací termostatické baterie
  • s možností zabudování hydromasážního systému
  • s možností vytvoření sprchové zástěny

Kde lze vany pro seniory například pořídit:

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: péče o seniory