Vzájemná sounáležitost i ochota pomoci se vyplácí. Už i sousedé mají svůj den

Vydáno 28.5.2013 Péče o domácnost Lucie Černá

Jeden z nejpozoruhod­nějších institutů je sousedství. Ač vzniká téměř vždy tak nějak náhodou, spojení „sousedská výpomoc“ si nachází své místo i v debatách kolem hlídání dětí nebo třeba v daňovém zákoně. Sousedská vzájemnost však zůstává velmi důležitou součástí komunitního soužití – a i proto si sousedé zaslouží svůj svátek. Mají jej vždy poslední pátek v květnu.

V České republice není pojem sousedská výpomoc zatím tolik vžitý. Do povědomí lidí se dostává zejména díky Svátku sousedů, který se slaví každoročně poslední pátek v květnu. Letos připadá na 31. května.

Pohled do historie

Zatímco v České republice se slavil poprvé před sedmi lety, ve světě se tento svátek slaví od konce minulého tisíciletí. Za jeho vznikem stojí starosta jedné z pařížských městských částí Atanase Périfan. Jeho cílem bylo, aby se sousedé nesetkávali jen při řešení všednodenních starostí, ale aby si užili vlastní den příjemně, bez hádek a třeba lépe poznali ty, s nimiž žijí ve společné komunitě. Od svého zrození v roce 1999 se tento svátek rozšířil i přes hranice Francie a v roce 2005 se slavil už v 377 evropských městech. V minulém roce se do něj zapojilo na 14 stovek partnerů (obcí, církevních spolků, neziskových organizací atd.) ve více než 30 zemích po celém světě.
Mezi prvními pořadateli v České republice byly radnice obcí, občanská sdružení i rodiny v Praze, ale i v dalších městech a obcích.

Jak se slaví?

Obsah oslav přitom není přesně daný. Nejčastější formou je setkání doplněné o soutěže a zábavu pro děti a dospělé, ale stačí třeba jen pozvat přátele z nejbližšího okolí na grilování, promítání filmů či fotek s komunitní tématikou či z historie obce apod. Oblíbené jsou také soutěže o nejlepší bábovku nebo nejhezčí výpěstky.

Takhle se slavilo v Praze v roce 2007

Takhle se slavilo v Praze v roce 2007

Slavit lze buď zcela nezávazně, z iniciativy několika sousedů, nebo jej lze pořádat pod hlavičkou Evropského, respektive Světového dne sousedů. U nás jej organizuje občanské sdružení Svátek sousedů, o.s. Na jejich stránkách naleznete nejen několik užitečných tipů, jak sousedskou párty uspořádat, ale například i fotografie, reportáže a články z minulých let, plakáty k vyvěšení nebo i rozhovor s průkopníkem svátku sousedů Atanase Périfanem.

Sousedská výpomoc – co to je?

Poskytování pomoci, ať už vzájemné, nebo jen jednosměrné, nachází své uplatnění zejména v menších obcích, kde chybějí základní sociální služby či podnikatelská základna, která by se zde touto formou činnosti mohla dostatečně uživit. Z hlediska zákona se jedná o tzv. příležitostný přivýdělek a jako takový se nedaní. Nesmí však (v součtu s dalšími příležitostnými příjmy definovanými zákonem) přesáhnout částku 20.000 korun.
Celý proces může samozřejmě probíhat bez jakékoli kontroly a řízení, tedy tak nějak samočinně a přirozeně. Některé organizace se však snaží o to, aby nezůstal potenciál schopností i možností některých lidí bez užitku a stávají se dobrovolně zprostředkovateli a organizátory vzájemné pomoci v malé komunitě. Příkladem mohou být aktivity oblastních, diecézních a jiných odnoží Charity ČR. Vznikají také specializované weby, avšak ty zatím většinou nezaznamenaly výrazný ohlas. Ideální je poptat se po pomoci přímo ve svém nejbližším okolí – je totiž velmi pravděpodobné, že se v něm nějaká pomocná ruka najde.

Zdroj: www.european-neighbours-day.com, www.svateksousedu.cz

Zdroj foto: www.european-neighbours-day.com

Tagy: péče o domácnost