Zacvičte si jógu před vlastním krbem!

Vydáno 2.5.2013 Péče o domácnost Lucie Černá

Naprosté soukromí, pohodlí a pozornost lektora, který se věnuje pouze vám. I tak může vypadat lekce jógy nebo jakéhokoli jiného, na prostor nenáročného sportu, pokud ji uspořádáte přímo u vás doma nebo v kanceláři. Přizvat ale můžete třeba rodinu, kamarádky nebo kolegy.

V dnešní době lze vybírat z nepřeberného množství druhů sportovních aktivit i jejich stále se množících obměn. Takže pokud nechybí chuť a vůle, vybere si mezi nimi každý. I tak ale někteří lidé nesportují vůbec – a mnohdy ne proto, že by zatím nenašli sport, který by je naplňoval. Častěji tím důvodem bývá spíše nutnost zdlouhavého cestování na lekci a zpátky, naprosto nevyhovující rozvrh sportovního centra, nehostinné sprchy, těsné šatny a nebo třeba i neosobní přístup lektora zejména u těch aktivit, kde je více cvičenců.

Cvičení na míru

Právě to vše ale umějí trenér či trenérka pozvaní až do domu překonat. Kromě toho, že jste to jen a pouze vy, kdo rozhoduje, kde se vaše lekce odehraje (pokud máte tu možnost, může probíhat třeba i u vás v kanceláři), můžete si zvolit také čas cvičení a hlavně jeho účel. Součástí soukromých lekcí je totiž také předběžná analýza vašich potřeb a toho, co si od cvičení slibujete – ať už je to relax, zvýšení flexibility, tvarování postavy, uvolnění od stresu, odstranění bolesti zad či páteře, redukce hmotnosti, udržení kondičky nebo podpora svalové hmoty. Trénink pak bude ušitý přímo vám na míru, čehož se u skupinových cvičení jen těžko dosahuje.
Soukromou lekci si ale můžete upravit i podle vašich aktuálních potřeb, například s ohledem na váš zdravotní stav nebo náladu. V nabídce trenérů ale nechybí ani cvičení koncipovaná speciálně pro těhotné, seniory, lidi v rekonvalescenci, náctileté a další skupiny zákazníků.

Mezi další výhody využití osobního trenéra patří třeba to, že:

  • při lekci nejste rušeni nikým cizím
  • pozornost trenéra patří pouze vám – uzpůsobí vám tempo, typy cviků, poukáže na chyby
  • soukromé lekce vám mohou pomoci překonat ostych před jinými lidmi, zvláště pokud s daným sportem teprve začínáte
  • osobní trenér je vám díky vstupní konzultaci schopen poradit, jaký typ a intenzita cvičení jsou pro vás vhodné
  • můžete se domluvit na stylu hudby, která bývá součástí většiny sportovních aktivit
  • trenér vám doporučí nejen příhodný způsob cvičení, ale poskytne vám poradenství i v oblasti stravování a životosprávy vůbec.

Nejen jóga

V domácím prostředí lze praktikovat nejen rozličné druhy jógy, ale například i pilates, fitness, případně aerobic či fyzioterapii. Samozřejmostí jsou dnes i různé relaxační aktivity, jako jsou masáže, reiki nebo rozličná terapeutická sezení (komunikační, hypnotická apod.).

Za soukromí si připlatíte

Asi nikoho nepřekvapí, že s vyšším komfortem i soukromím roste i cena. Jedna hodinová lekce jógy vás tak může přijít na 600 až 800 korun. Značně ušetřit lze však tím, že na lekci přizvete kamarádky (případně v práci své kolegy). Nižší ceny lze dosáhnout také nákupem permanentky. Někteří lektoři poskytují první, ukázkovou lekci se slevou, abyste nekupovali „zajíce v pytli“. Speciální položku tvoří dopravné – to bývá do určité vzdálenosti započítáno do ceny lekci, ale někdy je nutné ho přičíst zvlášť.

Foto: sxc.hu

Tagy: péče o domácnost