Život se psem, který nerespektuje, „pravidla domácnosti“, může být peklo. Poradit mohou odborníci

Vydáno 14.3.2013 Péče o zvířata Lucie Černá

Pořídili jste si pejska a nedaří se vám ho naučit základnímu společenskému chování? Nadšeně skáče na vaše hosty hned, jak se objeví ve dveřích, loudí jídlo, vyprazdňuje se tam, kde nemá? Nejde-li to zvládnout svépomocí, je nasnadě obrátit se na odborníky. Můžete přitom využít výcvikových středisek, psích hotelů či škol nebo si cvičitele pozvat přímo do vaší domácnosti.

Pokud váš pes patří mezi ty méně učenlivé a přidělává vám více starostí než radostí, možná to může být jen jeho nesprávnou výchovou. A jakkoli se říká „starého psa novým kouskům nenaučíš“, vězte, že i to je možné. Existuje řada odborníků, kteří mohou vašemu psovi pomoci s naučením (případně přeučením, pokud jde o staršího jedince) základních úkonů, jež jsou potřeba nejen v rámci každodenního soužití s ním ve vlastní domácnosti, na zahradě, ale třeba i venku na procházce.

Co vše lze pejska naučit

Výcvik psa zaměřený zejména na chování psa v domácnosti, zahrnuje mimo jiné odnaučení zlozvyků, jako je:

  • žebrání jídla, když jíte, kňučení a skákání
  • krádeže pokrmů přímo ze stolu
  • nevhodné chování v bytě (ničení věcí, hlasité bezdůvodné štěkání…)
  • vyprazdňování se v interiéru nebo na nevhodných místech zahrady
  • strach a nedůvěra vůči svému okolí, jejichž následkem může být sebeobranné chování psa, a to i k rodinným příslušníkům a dětem
  • obtěžování hostů, vyžadování pozornosti, projevy dominance či naopak přílišné submisivity
  • a mnohé další.

Výcvik může být ale zaměřen třeba i na nácvik hlídání a obrany objektu. Štěňata přibližně do čtyř měsíců může přizvaný odborník zase naučit správným socializačním návykům a předejít tak třeba agresivitě, strachu z lidí nebo jiných psů, přehnaně nízkému sebevědomí pejska apod.

Výchova a výcvik se může odehrávat buď docházkově ve školicím středisku, v psí škole nebo lze využít internátního výcviku třeba v rámci psího hotelu (ať už s přítomností jeho páníčka, nebo bez něj). Všechny varianty jsou sice nejvíce doporučované, avšak pokud to situace majitele psa neumožňuje, lze ještě využít výcviku psa přímo u vás doma. Odborné sledování chování psa, ale také přístupu páníčků k němu se tak odehrává přímo v prostředí, kde pejsek žije. Po zjištění návyků a vlastností psa, případně chyb v jeho výchově ze strany majitelů pak školitel nastolí pravidla, jaká musejí být dodržována, aby byl celý proces vycvičení (nebo přeučení) psa efektivní. Mimo výše uvedené služby však zpravidla tito odborníci, kteří jsou kvalifikovaní a odborně školení, často nabízejí i další užitečné služby, jako je venčení psů, domácí psí salony a podobně. Jednotlivé služby tak můžete dobře spojit.

Poslušný pes může vyjít na tisíce

Vzhledem k tomu, že výcvik není jen jednorázovou záležitostí, ale často i několikatýdenní, je nutné si při sazbě o výši přibližně 400 až 800 korun za hodinu a případně další příplatky (za dojezd instruktora, pomůcky apod.) připravit až částky v řádu několika tisíc. Někde se lze setkat s ceníkem zohledňujícím ceny jednotlivých úkonů a služeb, které se v závěru posčítají.
Výměnou za vyšší cenu ve srovnání se samovýcvikem však majitelé budou mít psa, u něhož se mohou ve všem spolehnout a který bude poslušný vždy, když to situace vyžaduje. Ideální je tato forma odborného výcviku zejména pro ty, kdo nemohou psovi věnovat tolik času a pozornosti, jaké by si jinak výcvik psa vlastními silami vyžadoval, nebo i pro ty, kteří se k tomu necítí dostatečně odborně připraveni.

Foto: sxc.hu

Tagy: péče o zvířata