Hýčkejte svou zahradu i na podzim!

Vydáno 2.10.2012 Péče o zahradu Pavla Jelínková

Každá zahrádka, i ta malá, potřebuje péči celoročně. A někdy je práce na ní hodně – například teď, kdy je nejvyšší čas připravit zahradu na zimu. Zkuste to letos tak, aby vám přinášela radost i v období zimního klidu. Že nevíte jak? Využijte pomoc firem!

Při práci na zahradě si nemusí člověk udělat vše úplně sám. Každý na to nemá dostatek času, nebo mu to zdraví tak úplně nedovolí, případně to prostě dost dobře neumí – tedy nemá k zahradničení vztah. I přesto může zahrada vždy vypadat k světu. Současnost nabízí mnohé výdobytky moderní civilizace i v oblasti zahradnických služeb. Firmy a společnosti, které v tomto oboru podnikají, mimo klasické údržby zahrad, budování okrasných a koupacích jezírek, instalace závlahových systémů a čerpadel nebo projektů na klíč, nabízí také podzimní servis s přípravou zahrady na zimu.

Jak na podzim

Podzimní údržba zahrad je prováděna v průběhu měsíce října a listopadu, na základě telefonické nebo internetové objednávky u firmy. Ta pak dle počasí a možností zájemce dohodne den i čas údržby na jeho zahradě. Objednávka se stvrzuje smluvně podpisem, dohodnutím počtu úkonů a způsobu úhrady služby. To vše při návštěvě pracovníků firmy na místě údržby. Rozsah si může určit zákazník sám, nebo akceptovat rady a návrhy firemních zahradníků. Ceny veškerých prací jsou projednávány většinou individuálně, protože každá zahrada – její rozloha i uspořádání – a také finanční možnosti zájemců jsou rozdílné. Proto se určují smluvně po konzultaci na místě. Někde mají ceníky dané, v taxách za metr čtvereční a hodinově. Téměř všechny firmy dnes poskytují na svoji práci také záruku.

Co vše se nabízí?

Součástí této služby je například údržba travnatých ploch a záhonků, zdravotní a výchovné řezy dřevin, střihy dřevin, řezy trvalek, tvarování živých plotů, ořezávání hran trávníku a jeho pískování, provzdušnění trávníků vertikulátorem a aerifikací, obnova starých a poškozených rostlin, vyhrabávání stařiny, doplnění substrátů a mulčovací kůry nebo hnojení zahrady podzimními hnojivy.

Co to obnáší konkrétně

Trávník se poseče a provzdušní. Provede se podzimní hnojení, které pomůže trávě bezpečně přezimovat a působí rovněž proti plísni sněžné. Tvarují se dřeviny s potřebnou chemickou ochranou. Náchylné rostliny se vhodně zazimují. Okrasné trávy se před příchodem sněhu sváží do nopů, bez zástřihu. Důsledně se prořežou kvetoucí keře. Vyhrabává se stařina. K vřesovým rostlinám se přisype rašelina tak, aby přikryla citlivé kořeny (hortenzie, kalmie, azalky, rododendrony atp.), někdy je nutné nadzemní části zakrýt textiliemi (například u rododendronů, araukárie, pampové trávy). Stálezelené a jehličnaté dřeviny se dostatečně před zimou zalijí, protože pokud je zem zamrzlá, nemají odkud brát potřebnou vodu. Pak dřeviny ztrácí barvu, kroutí listy a mohou i odumřít. Doplní se mulčovací kůra všude tam, kde je nutná.

Něco navíc

K nadstandardním možnostem patří podzimní údržba s výzdobou. Je to spojení funkčnosti zahrady – ochrany rostlin a jejich výživa i zazimování – s trochou estetična. K tomu se využívají přírodní materiály, jimiž se zakrývají rostliny na zimu, a také například jutové a kokosové doplňky, které neodporují přírodní podstatě rostlin a konceptu zahrad. To vše hravě sladěné tak, aby zahrada přinášela majitelům radost i v zimních měsících, v době vegetačního klidu.

Zdroj foto: Flick.com

Tagy: péče o zahradu