Jak se mění nákupy do domu

Vydáno 12.9.2016 Péče o domácnost Pavla Jelínková

Nákupy od domu jsou již delší dobu zavedenou službou. Co se zlepšilo, co stagnuje a kam se tato služba vyvíjí? Kterým směrem se ubírá stav v Česku?

Jak se mění nákupy do domu

Dnešní doba přeje online obchodování. Koupit si pomocí internetu lze téměř cokoli. Od elektroniky a bílé techniky přes oblečení, boty a hobby kousky až po léky a potraviny. A právě ty nás zajímají.

Od našeho prvního testování služby uběhly téměř tři roky. A od té doby byly nákupy do domu stále na vzestupu a jejich nabídka se rozšiřovala.

Co je nákup do domu?

Nákup do domu pořizujeme online nebo telefonicky, většinou však prostřednictvím internetu. To vše s dovozem do místa bydliště. Nákup potravin je specifickou položkou. Zde totiž neobjednáváte tak, že vám zboží doručí přepravní společnost (pošta, DPD, Geis, IN Time, atp.), ale obratem (dle plánu rozvážky, či v daném termínu) přímo firma, jež se nákupem do domu zabývá. Potraviny jsou specifickým zbožím, z něhož velká část má krátkou dobu trvanlivosti, čili je v zájmu službu poskytující společnosti, aby objednávku vyřídila co nejdříve.

Přímo od stolu

A tak si v klidu a v pohodlí domova přímo na internetu a stránkách firmy (většinou formou e-shodu) vyberete ze sortimentu a nabídky, zadáte množství, termín, a čekáte. Platbu provádíte až při převzetí – hotově či kartou. Je to varianta velmi přínosná obzvláště pro všechny skupiny obyvatel, jež mají (třeba jen dočasně) omezenou možnost pohybu mimo domov, anebo mají omezenou hybnost, tedy jsou imobilní, handicapovaní, staří či nemocní a nemohou těžké nákupy již zvládat.

A dál?

Veškeré důležité informace o dovozu, termínu a čase najdete vždy na daných stránkách firmy. Jak již bylo řečeno, někde nabízejí akční rádius rozvozu, cenu dovážky, termíny i časy, jinde záleží na domluvě. O stavu vaší objednávky jste poté průběžně informováni emailem a telefonicky.

Kterým směrem se ubírá stav služby nyní?

Jaká je situace této služby momentálně? V oblasti Jihočeského a Středočeského kraje dochází k rozmachu nákupů do domu, v Severočeském a Jihomoravském kraji je stav stále stejný, ale kupříkladu v Západočeském, Zlínském a Moravskoslezském kraji služba začíná nějak stagnovat. Došlo zde k přerušení nebo ukončení činnosti několika firem, jež nákupy do domu poskytovaly. Je to velká škoda, jelikož je tato služba velkým přínosem pro mnoho osob, a těm, kteří nemají z jakéhokoliv důvodu možnost pohybu mimo bydliště a spoléhali na ni, značně komplikuje život.

Tam, kde se služba rozvíjí, je pestřejší nabídka

  • více termínů i časů rozvozu nákupů
  • navýšila se možnost objednat různě velké nákupy (neomezeno částkou od určité sumy)
  • někde nabízejí i donášku do pater až ke dveřím bytu
  • širší nabídka jak trvanlivých, tak čerstvých potravin, zeleniny, ovoce i masa
  • doplňkový sortiment jako drogerie, domácí potřeby, hygienické potřeby, atp.

A tak věřme, že se situace ustálí a služba nabude opět všude směr nahoru – k rozvoji a rozšíření, neboť má bezesporu mnohé klady. Ať už je to úspora času bez nutnosti vláčet těžké tašky, volba času, termínu, nebo dovážka nákupu nad určitou částku zdarma. A když k tomu přidáme fakt, že i zde najdete četné akce, slevy a ceny podobné kamenným obchodům, není co řešit.

Zdroj foto: Pixabay.com