Je libo posekat trávu a nebo si rovnou pořídit střešní zahradu? Možné je všechno...

Vydáno 14.7.2012 Péče o zahradu Pavla Jelínková

Každá zahrádka chce svůj čas a všichni ji chtějí mít pěknou, upravenou a dle svých představ vkusnou. Někdy je ale opravdu těžké právě ten čas na ni v dnešním napjatém a mnohdy hektickém pracovním rozvrhu najít. Také je možné, že nejste zrovna naladěni na tu správnou „zahradnickou notu“ a je to zkrátka sféra, která vám moc neříká. V obou případech je řešením poohlédnout se po firmě zabývající se úpravami zahrad.

Firem, v jejichž hledáčku jsou právě soukromé zahrady a nebo i ty, přiléhající ke komerčním prostrám, je více než dost. My se jim proto podíváme na zoubek, lépe řečeno hlavně na to, co nám mohou nabídnout a zda mají ve svém repertoáru i nějaké ty specialitky…

Přístup zahradnických firem: zákazníka nejen získat, ale i udržet

Nabídka firem je v současnosti opravdu široká a zajímavá, podpořena často nejmodernějšími postupy a technologiemi v oboru. Každá firma se dnes snaží si své zákazníky udržet, proto je běžná maximální vstřícnost tak, aby byl každý s jejich službami spokojen a třeba se k nim i rád znovu vracel. K tomu je vždy nezbytný průběžný kontakt zhotovitele zakázky s majitelem zahrady a konzultace jeho představ i přání. Při výběru firmy je pak důležitá hlavně její spolehlivost společně se zkušenostmi a profesionalitou.
Jejich ceny jsou většinou orientační a vylaďují se postupně, nebo se domluví pevná konečná suma za jednotlivý úkon či celek při prvotní schůzce. Ale většinou firma stanoví předem rozpočet a je jasno. To vše na základě možností a požadavků zákazníka.
Pro představu uvádíme několik příkladů: celou zahradní úpravu s dílčími úkony pořídíte od 2 700 do 10 9000 korun, dle rozměrů pozemku a náročnosti práce. Některé jednotlivé činnosti pak vyjdou zhruba takto: založení trávníku výsevem 12 – 50 Kč/m2, založení trávníku kobercově 150 – 250 Kč/m2, sečení trávy od 0,50 do 4 Kč/m2, nová mulčovací kůra – 850 Kč/m3, hnojení – 1,50 – 3 Kč/m2, využití traktorbagru 650 – 1 000 Kč.

A jaké je tedy „menu“?

Krátce řečeno pestré a bohaté. Patří sem běžné jednoduché úpravy nových a rekultivace starých zahrad, nakládání a údržba kobercových a setých trávníků, úprava a výsadba okrasných stromů, keřů a živých plotů… Také tvorba chodníčků a nášlapných ploch, jezírek, potůčků a vodních přepadů v zeleni. Nebo zavlažování zahrad či výstavba celých závlahových systémů, včetně těch automatických. Se změnami v zahradách je mnohdy spojeno i kácení stromů i s likvidací pařezů. Tečkou pak už je odborné poradenství.

Specialitky oboru

Zajímavá a stále neobvyklá je tvorba a úprava střešních zahrad, což obnáší vytvoření podkladní vrstvy s navršením kvalitní zeminy, výsadbu jednotlivých rostlin nebo položení předpěstovaných koberců travin a rostlin.
Ve členitém zahradním terénu lze využít speciální nabídku některých firem na úpravu i výstavbu zídek, zahradních přepážek nebo altánků a posezení. Vítaná ale může být i stále četnější nabídka dodávky laviček a dřevěných prvků.
Neméně specifická je možnost realizace zeleně i v interiéru domu – na terasách, balkonech, v halách a dalších obytných prostorách. Nebo tvorba či úprava zimních zahrad a atrií, včetně nádob různých tvarů a velikostí. Velice účelná i praktická je může být určitě i pomoc s likvidací dřeviny po pokácení, a to jejím odprodejem.

Správný a promyšlený postup

Ten je velmi podstatný a závisí na něm kvalitní a dlouhotrvající výsledek. Najdete v něm prvotní zpracování návrhů grafickým programem či nákresem (celé zahrady i jednotlivých částí určených k úpravě). To je totiž nejpraktičtější cesta k představě o výsledku a její korekci s přáními i finančními možnostmi zájemce. Vždy se při tom přihlíží k rozvržení pozemku, prostoru zahrady i architektuře domu tak, aby na konci byl vkusný a pěkný exteriér.

Zdroj foto: autorka

Tagy: péče o zahradu