Kdy je nutné uvažovat o objednání služby do domácnosti?

Vydáno 12.12.2016 Pomoc v domácnosti Pavla Jelínková

Senioři ani handicapovaní často nechtějí do svých domovů pouštět cizí osoby. Lpí hodně na svém soukromí. A to i tehdy, když se o svoji domácnost již nezvládají sami úplně postarat.

Kdy je nutné uvažovat o objednání služby do domácnosti?

I vám se to může stát. Stárneme všichni. A třeba vy vše zvládáte, ale staráte se o nemohoucího, či jinak nemocného člena domácnosti a nestíháte se o samotnou domácnost postarat tak, jak byste chtěli. V případě vytížených několikanásobných matek a péče o dvě a více dětí je to podobné.

Jak ale poznat, kdy je pomoc zvenčí nutností?

V momentech, kdy mimo sebe sama (v případě seniorů), nebo mimo sebe sama a péči o nemocného či děti nejste schopni dlouhodobě a pravidelně udržet v domácnosti pořádek tak, jak jste byli zvyklí. Sotva stíháte uvařit a vyprat, a na ostatní domácí práce vám nezůstává ani čas, ale ani síla, natož pak nálada a chuť. To je první impuls k zamyšlení a úvaze o využití nějaké služby do domácnosti.

Ze života

Dělá-li vám problém třeba hybnost a větší úklid (například mytí oken, čištění koberců), lze si dovolit občasnou výpomoc – jednorázovou, třeba jen na tu určitou službu. A ony ty služby nejsou cenově ani nějak náročné. Paní Věra je 70 letá seniorka a má problémy s hybností a tlakem, natékají jí nohy a kvůli výkyvům tlaku se bojí mytí oken ve výškách – bydlí v pátém patře. A tak si již několik let paní Věra nechává několikrát ročně mýt okna firmou, která poskytuje úklidové služby do domácnosti. Jedno okno ji přijde na 100,– Kč. Za ten klid a jistotu, že jí někdo s touto pro ni již příliš náročnou součástí sezónního úklidu pomůže, to jistě stojí.

Nebo pan Jaroslav. Je již dlouho v důchodu, stejně jako jeho žena. Oběma je 75 let. Pan Jaroslav se stará o nemocnou manželku a kvůli vysokému věku a vytíženosti s péčí o svoji ženu již nezvládá všechny domácí práce, i když dříve je svorně dělali oba. A tak má sjednanou paní, která jim vypere a vyžehlí prádlo a jednou za měsíc uklidí celý byt. Je to živnostnice, která tyto služby poskytuje nejen těmto manželům. Pan Jaroslav také využívá pro sebe a manželku dovoz obědů prostřednictvím sociální sužby, kterou zajišťuje město, kde bydlí. Paní na úklid je spolehlivá a služba nestojí příliš, stejně jako obědy, kde platí manželé jen stravu, dovoz dotuje seniorům město.

A do třetice zmíníme paní Radku, která má doma dvouletá dvojčata a jedno starší předškolní dítko. Náročná péče o tři děti a domácnost jí zabere veškerý čas. Nemá ani chvilku pro sebe. A má-li domácnost šlapat bez problémů a ona zůstat stále při silách, využívá pravidelnou pomoc zvenčí na větší úklid včetně mytí oken a čištění čalounění a také nákupy do domu. Občas si sjedná i hlídání dětí, protože i když starší dítko navštěvuje dopoledně školku, dvojčata jsou stále s ní. A přece jen, někdy je nutno něco vyřídit (pochůzky po úřadech, k lékaři, atp.). Paní Radka říká, že peníze za tyto služby jsou nejlépe investované peníze, a není jich až tak mnoho. Tato pomoc jí dodává klid, není ve stresu a zvládne vše ostatní v pohodě.

Nezávisle na sobě tvrdí cosi podobného jako paní Radka i paní Věra a pan Jaroslav. A k tomu všichni dodávají: že služby do domácnosti jsou k nezaplacení, a bez nich by u nich doma nešlo vše tak hladce, a měli by problémy s chodem domácnosti.

Zdroj foto: Pixabay.com

Tagy: matky s dětmi, senioři, služby do domácnosti, výpomoc, zdravotně handicapovaní