Když je velká úroda, povolejte pomocníky

Vydáno 17.9.2012 Péče o zahradu Pavla Jelínková

Pokud je úrodná sezona a my se těšíme z výsledků naší píle na zahrádce, může se nám lehce stát, že je ovoce a zeleniny někdy až přespříliš. Již jsme vše ze zahrad a polí sklidili, buď sami, nebo za pomoci rodiny, sousedů či brigádníků zvenčí, ale nyní vyvstává otázka: co s výpěstky, které nestačíme spotřebovat?

Současná doba velí šetřit a veškeré produkty zpracovat. Pokud však máme něčeho nadbytek a nemáme sami na zpracování čas, vybavení, prostory, nebo to neumíme, můžeme využít služeb některých firem nebo živnostníků. Ty dnes nabízejí nejen přímé zpracování ovoce na různé způsoby, ale i jeho odvoz z domu anebo služby přímo u ve vaší domácnosti.

Jaké služby jsou v nabídce?

  • výkup ovoce a zeleniny z domu
  • pálení, moštování a pasterace s odvozem z domu
  • výpomoc doma v podobě hospodyňských služeb při zpracování úrody na různé způsoby (jako například zavaření, kompotování, nakládání, výroba džemu, marmelády, čalamády, pyré atd.)

Jak a kde hledat?

Firmu či osobu podnikající v tomto oboru lze najít několika způsoby. Existují nejen nabídkové portály, databáze, vyhledavače, ale také žluté a zlaté stránky a další, na nichž je nabídka odkupu sezonního ovoce, jeho zpracování a dalších služeb s tím spojených prezentována. I výpomoc v domácnosti a hospodyňské služby se takto dají najít. Anebo se sami angažujeme, hledáme pomocníka na webu či si podáme inzerát na výpomoc. Více k tomu a náležitostem písemné smlouvy s brigádníkem čtěte v článku Vybíráme sběrače ovoce a zeleniny.

Co vše lze zpracovat?

Zpracovat lze opravdu mnoho druhů ovoce a zeleniny, od jablek až po řepu. V současnosti k tomu patří též divoké plody jako borůvky, jeřabiny nebo šípky.

Na kolik to přijde?

Za výkup samozřejmě dostaneme zaplaceno my. Někde si od ceny za množství ovoce a zeleniny odečítají dopravné, tzv. kilometrovné, jinde je doprava již odečtena od množství ovoce přímo. To ovšem jen v případě odvozu z vašeho domu a zahrady. V současnosti se tyto služby zmodernizovaly natolik, že mají k dispozici i mobilní váhy ke zjištění celého množství vykupovaného produktu. Ceny služeb za moštování a pálení jsou dané regionem a sezonním množstvím ovoce a zeleniny. Hospodyně, kterou si sjednáme na výpomoc při zpracování ovoce a zeleniny doma, má své taxy také, jsou dány v hodinách.

Ceny služeb:

služba výkup ovoce a zeleniny pálení ovoce moštování ovoce i zeleniny pasterované moštování výpomoc hospodyně
cena 2–8 Kč/kg 140–165 Kč/l 4–6 Kč/kg 6–8 Kč/kg 60–150 Kč/hod.

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: péče o zahradu