Komiksy a sešity usnadňují osvojení a pěstounskou péči

Vydáno 1.1.2020 Pomoc v domácnosti Pavla Jelínková

Umístění dítěte do náhradní rodiny je pro každé dítko převratná změna. A je proto důležité, aby tomuto kroku porozumělo. Sociální pracovníci mají velmi často vyjadřují obavu o tomto tématu s dětmi hovořit. Vznikl proto jakýsi support, tedy pomocný nástroj pro práci s dětmi umístěnými mimo vlastní rodinu. Tímto nástrojem jsou komiks a dětské sešity.

Komiksy a sešity usnadňují osvojení a pěstounskou péči

Autorkou je mezi jinými Johana Mertová. Dle ní mají komiksy a dětské sešity hravým způsobem dětem přiblížit formy náhradní rodinné péče a tématiku náhradní rodinné péče jako takové. Využiti jsou v sešitech a komiksech pomocníky z ptačí říše (například zvídavý vrabčák). Sešity rovněž obsahují jednoduché úkoly, jejichž cílem je odlehčit dětem závažné téma.

Komiks

V komiksu, který je určen starším dětem od 12 let věku, se setkáte s Terezou a Martinem, kteří v komiksu fungují a tak teenagerům v PP pomáhají.

Dětské sešity

Ty jsou určené především mladším dětem, které se ocitly mimo vlastní rodinu. Jejich smyslem je pomoci dítku porozumět dané situaci a připravit ho na přechod do nového prostředí – např. z dětského domova k náhradním rodičům apod. Sešity jsou zajímavé i pro kamarády a spolužáky těchto dětí, protože napomáhají porozumění jejich nelehké situaci.

Práce skrz sešity a komiks

Pracovat s dětmi pomocí sešitů a komiksu mohou nejen pracovníci obecních či krajských úřadů, doprovodných organizací, pobytových zařízení, ale především pěstouni nebo adoptivní rodiče a učitelé.

Tyto pomůcky slouží jako opora při práci s dítětem, například při zjišťování názoru dítěte na náhradní rodinnou péči. Součástí těchto sešitů je i metodický materiál, který obsahuje popis, jak s dětskými sešity pracovat, včetně témat, která jsou v sešitech obsažena a která je možné s dítětem při čtení rozvíjet.

Jaké sešity jsou k dispozici pro práci s dětmi?

  • Osvojené dítě: Pepík má oslavu
  • Dítě v pěstounské péči: Maruška se chystá na cestu
  • Dítě v pěstounské péči na přechodnou dobu: Pavlíkova dobrodružná plavba
  • Důvody, proč děti nežijí se svými rodiči: Jak si kukačka Jitka přála být dobrou maminkou
  • Cesta k náhradnímu rodičovství: Strnadovi si jedou pro Marušku
  • Komiks o pěstounské péči pro děti od 12 let: DVA v PP

A pak je tu metodika určená pro dospěláky „Jak pracovat s dětskými sešity“ při zjišťování názoru dítěte na náhradní rodinnou péči.

PDF ke stažení

Verze komiksu a sešítů ve formě pdf ke stažení najdete na webu pravonadetstvi­.cz.

Zdroj foto: Pravonadestvi.cz