Letní tábory: Jak je zlevnit? Pomocí příspěvků

Vydáno 18.5.2017 Příspěvky a dávky Pavla Jelínková

Jako každým rokem i letos začínají rodiny s dětmi do 16 let řešit dilema, co s nimi v létě o prázdninách, když rodiče pracují. O příměstských táborech bylo již zde napsáno více, zkoumali jsme, jaká je jejich kvalita, rovněž šíři nabídky i typy příměstských táborů, vývoj příměstských táborů v čase a to včetně ceny. Nyní se zaměříme také na letní tábory, o nichž zde zmíněno nebylo zatím nic.

Letní tábory: Jak je zlevnit? Pomocí příspěvků

Pobyt dětí na letním táboře je nejen úlevou rodičů, kteří pracují, především z hlediska zabezpečení dětí během prázdnin, ale i přínosem samotným dětem. Rodiče mají jistotu, že děti tráví něco z letního času pod dohledem a smysluplně, a děti se vyřádí ve společnosti vrstevníků, v kolektivu dětí a rozvíjí přitom své zájmy, nabírají zkušenosti a užívají si léto.

Ovšem ne každá rodina na uhrazení letního tábora má dostatek financí, obzvláště, je-li to četnější rodina s vícero dětmi. Takový letní tábor pro jedno dítě je dost nákladná záležitost, natož pak, když je řešen pro dvě či tři děti najednou. I tady je však cesta, jak domácímu rozpočtu ulevit.

Jak?

  • slevou od provozovatele, organizátora tábora
  • příspěvkem od zaměstnavatele, benefitem pro zaměstnance
  • dávkou v hmotné nouzi (dávkou mimořádné okamžité pomoci)
  • příspěvkem od zdravotní pojišťovny

Slevou od provozovatele, respektive organizátora tábora

Organizátoři letních táborů často nabízejí slevy a akční slevy na pobyty pro děti. Je to dáno naplněností trhu a velkou konkurencí. Funguje to podobně, jako u letních dovolených, kdy máte slevu na first minute (jako první zájemci) anebo naopak last minute (jako na poslední chvíli). I u letních táborů pro děti toto lze využít.

Mimoto je zde k mání i hromadná sleva pro případy, kdy se přihlásí více dětí (sourozenců, nebo kamarádů) najednou, anebo také regionální sleva pro dítka z určitého regionu, kdy organizátor využívá třeba dotací kraje či města na pobyty (např. na rekreace dětí ze silně znečištěných oblastí).

Příspěvkem od zaměstnavatele

Mnohý zaměstnavatel má v rámci programu pro zaměstnance i fond sociálních a kulturních potřeb, z něhož lze na letní tábor čerpat dotaci, která je poskytnuta v různé výši, ale většinou činí 1000 Kč. Částka však může být i vyšší. Tady je důležité vědět, zda fungují v rámci firmy odbory, které fond zastřešují, a pak dotace na letní tábory pro děti mohou ještě navýšit díky členství v Českomoravské konfederaci odborových svazů.

Někdy zaměstnavatel sám dotuje nebo pořádá letní tématicky zaměřené tábory. Kupříkladu sportovní se zaměřením na judo, cyklistiku, tenis, jízdu na koních, anebo specifické kulturní a zájmové zaměřené na tanec, přírodu, vědy.

A ještě je tu možnost, že určité benefity pro zaměstnance jsou zakotveny i v kolektivní smlouvě. Mimo nějaké pracovní oděvy, poukázky na čisticí prostředky, částku na sportovní vyžití či welness, to mohou být i příspěvky na dětské letní tábory. Pokud si nejste jisti, poptejte se u personalistů fir­my.

Dávkou v hmotné nouzi

Ano, na letní tábor pro dítě je možno čerpat dávku mimořádné okamžité pomoci v případech sociálně a finančně slabých rodin. Zde se, stejně jako u jiných sociálních dávek (příspěvek na bydlení, sociální příplatek), o dávku žádá na místně příslušném Úřadu práce, a to dle místa bydliště žadatele.

Ovšem automatický nárok na tuto dávku není, posuzuje se individuálně případ od případu. Tato dávka, je-li schválena, pokrývá celý pobyt dítěte v letním táboře, výše částky je pohyblivá a liší se dle finančních a sociálních poměrů v rodině.

Příspěvkem od zdravotní pojišťovny

Zdravotní pojišťovny tento příspěvek nabízejí mezi mnoha jinými benefy. Jsou velmi populární a vyhledávané, a to i přesto, že klasická suma od zdravotní pojišťovny činí většinou v řádu několik stovek korun. U některých zdravotních pojišťoven však vystoupá i na 1000 Kč, někdy i více, za dodržení podmínek daných ZP. Tyto podmínky bývají různé – dítě musí být školák či předškolák, anebo se vejít do konkrétního věkového rozpětí, či délka pobytu bývá více než týden. Někdy je to kombinace podmínek.

Dále je zde možnost dotovat skrz zdravotní pojišťovnu letní tábor z nějakého jejich programu – např. program na ozdravný pobyt, na pobyt dětí ze znečištěných oblastí, někdy to lze aplikovat i na rekreační a sportovní vyžití, atp.

Proto si vždy dobře zjistěte celou nabídku benefitů i programů své zdravotní pojišťovny, kde jste přihlášeni vy i vaše děti, i to, za jakých podmínek a jakým způsobem lze který benefit čerpat.

Zdroj foto: Pixabay.com

Tagy: dávku mimořádné okamžité pomoci, letní tábory, příspěvek zaměstnavatele, příspěvek zdravotní pojišťovny, sleva organizátora