Obleček pejskovi nemusíte kupovat, stačí si jej půjčit

Vydáno 11.2.2013 Péče o zvířata Pavla Jelínková

Dnes už pejsek není jen kamarád a čtyřnohý domácí miláček. Stále častěji, především u malých rasy, patří k psímu kamarádovi i oblečky, svetříky, ale i botky. Obzvláště v mrazivém zimním období je to pro některá psí plemena nezbytnost. Lezavý mráz, chlad a procházka po často nasoleném terénu totiž pejska skutečně bolí.

Ochrana před chladem, proti zašpinění i nemocem

Mnozí se nad oblečenými psíky pousmějí, ale v zimě je to pro některé rasy nezbytnost. Jsou to psí plemena, která byla vyšlechtěna pro společný život s lidmi v bytech a domech a jsou náchylná k nemocem tak jako lidé. Navykli si stejně jako my na pokojovou teplotu a venčení bez oblečku je pro ně něco jako kdybychom vyšli my do zimy v letních šortkách.
Všechna malá plemena od čivav přes jezevčíky, naháče, krysaříky až po yorkšíry by měla obleček v zimě nosit. Jsou to rasy extrémně citlivé na prochlazení. A staří a nemocní pejsci by bez nich vycházet neměli asi vůbec.

Půjčit, či koupit?

Pokud chcete obleček koupit a nejste jisti, zda by jej váš pejsek snesl, padl mu a vyhovoval, ideálním řešením jsou půjčovny. Psí obleček si můžete zapůjčit jen na den, dva či několik dní a zjistit tak, zda je pro vašeho pejska vhodný. Průběžně jej vyzkoušíte přímo v terénu při venčení. Zapůjčení je rovněž vhodné v momentu, kdy nechcete do oblečku příliš investovat, protože pejsek ještě roste a za rok by mu na zimu již nepadl.
Nabídka půjčoven je pestrá, začíná u běžných oblečků, pokračuje svetříky a botkami a oblečky ke společenským příležitostem zdaleka nekončí. V reálu často vyjde krátkodobé půjčovné levněji než sama koupě. Cena je ovšem navýšena o fixní poplatek za opotřebení, protože se předpokládá, že se pejsci nechovají vždy spořádaně a obleček moc nevydrží.

Na kolik to přijde?

Půjčovné je různé a odvíjí se od materiálu, náročnosti provedení i typu oblečku.
Oblečky ke společenským příležitostem mají nejvyšší taxy – od 200,– Kč na den. Naopak třeba hárací kalhotky nebo čepice či kšiltovky pro pejska vyjdou nejlevněji, už od 80,– Kč za den. Za botky na zimu do nasoleného terénu dáte denně přibližně 100,– Kč, za svetřík a kabátek zaplatíte asi 130,– Kč. Za klasický obleček k běžnému nošení se denní sazba pohybuje od 150,– Kč.

Co je dobré vědět

V půjčovně vám rádi poradí, ale dobré je znát alespoň základ. – druhů oblečků je mnoho, od overalů přes šátky, čepičky, návleky na uši, botičky, hárací kalhotky a svetry až po deky s podšívkou

  • obleček nemá pejska omezovat v pohybu, ale nebýt ani nadměrně velký
  • do deště a mokra se hodí ty vyrobené ze šusťáku, které se dají lehce vyprat a rychle usychají; látka by měla být nepromokavá, ale přitom prodyšná
  • do mrazu a sněhu jsou vhodné zateplené a podšité kombinézky
  • do chladného počasí, kdy je sucho, stačí úpletový svetřík
  • jako společenské se hodí barevné, veselé, různě střižené a zpracované kreace
  • a jste-li s pejskem u vody, měl by mít k ochraně očí kšiltovku.

Obleček pro chlupáče

Oblečky mohou nosit i chlupáči. U nich má tento módní kousek ale spíše ochrannou funkci před ušpiněním delší srsti. Vyhnete se tak příliš častému koupání pejska po venčení a také nezbytnému úklidu kolem. Když jej oblečete do šusťákového, postačí mu pak po návratu domů jen opláchnout tlapky, obleček sejmout a je to.

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: péče o zvířata