Potřebujete úklid v domácnosti? Nač si dát pozor při výběru firmy, nebo OSVČ?

Vydáno 1.11.2016 Péče o domácnost Pavla Jelínková

Je před námi jedno z nejkrásnějších, ale také pro mnohé nejvytíženějších období. Přípravě Vánoc se vším všudy od nákupů přes dekorace, až po přípravu jídla a pečení vánočního cukroví, předchází úklid. A dnešní doba nabízí možnost se tímto náročným obdobím nezabývat osobně, ale sjednat si na to profesionální po­moc.

Potřebujete úklid v domácnosti? Nač si dát pozor při výběru firmy, nebo OSVČ?

Ale pozor! Je dobré vědět, nač si dát při výběru firmy anebo živnostníka pozor. Co zjistit, a na co se zeptat. Nebude to užitečné jen nyní v předvánočním čase. Je nutné, aby úklid byl profesionální, na úrovni a seriózně proveden.

Kde hledat?

  • Ideální možností první volby je služba, kterou někdo z vašeho okolí již vyzkoušel. Doporučení, alias reference, jsou tou nejlepší vizitkou firmy či člověka, kterého angažujete na úklid vaší domácnosti. A tak je ideální ptát se známých, přátel a příbuzných, nebo sousedů, zda-li službu úklidu domácnosti nevyužívají a někoho solidního a spolehlivého neznají. Další možností je oslovit osoby, jež uklízejí třeba na vašem pracovišti, anebo v bytovém domě, kde bydlíte. Možná se zabývají i úklidem domácností, nebo je pravděpodobné, že mají kontakty na podobné osoby či firmy. Je to nejsnazší a nejspolehlivěj­ší cesta.
  • Dobrou alternativou jsou i veškeré regionální noviny (města, či jeho části, obce či radnice), které většinou obyvatelům přistávají ve schránkách zdarma. I v nich jsou inzeráty nejbližších služeb a obchodů v okolí.
  • Třetí nejpohodlnější možností je samozřejmě internet jako velmi široké médium, kde naleznete množství živnostníků a společností v databázích katalogů firem, kterých je dnes skutečně mnoho. Stačí zadat do vyhledávače “úklid domácnosti“ a objeví se vám množství odkazů na ně. Lze v nich většinou dobře a přehledně vyhledávat regionálně, či dle krajů. Můžete také přímo do vyhledávače napsat za sousloví “úklid domácnosti“ i město či obec, kde bydlíte. Pak se vám objeví pouze živnostníci a firmy ve vašem nejbližším okolí. Většinou je větší výběr ve velkoměstech a těch s počtem obyvatel s číslovkou 70 – 100 tisíc.

A co vzít v potaz při výběru?

Dobré pojištění

Kvalitní firma provozující profesionální službu s úklidem, ať již jen pro domácnosti, nebo i pro jiné firmy a společnosti, musí být vždy dobře pojištěna, a to pojištěním odpovědnosti za způsobené škody, a pokud OSVČ nebo firma pojištěna není, tak není solidní. O takové ani neuvažujte. Čili jednou z prvních věcí při zjišťování informací o vybrané firmě či živnostníkovi je právě dotaz na pojištění. Kvalitní firmy mají tuto infromaci uvedenou na webových stránkách a v případě požádání doklad předloží. Jen tak totiž máte jistotu v případě škody způsobené u vás doma během úklidu, že dostanete uhrazenu škodu v plné výši.

Certifikáty kvality

Dalším důkazem kvality jsou získané certifikáty a členství v profesních asociacích, jako je třeba Česká asociace úklidu a čištění, zmíněná na našem portále v jiném článku. A na svých stránkách mají firmy i jednotlivci často právě výše zmíněné reference o provedené úklidové službě, což je dobrá vizitka.

Proškolení a jeho forma

Pokud se budete doptávat, zda-li jsou zaměstnanci firmy řádně proškoleni a také jakým způsobem, neprohloupíte. Tohle si hlídají a absolvují i živnostníci – ve vlastním zájmu, jinak moc zakázek mít nebudou. Ovšem společnost, jež má několik poboček a dobrý management, má určitě solidní základy a školící systém, kterým lidé nejen při přijetí, ale i během fungování ve firmě procházejí.

Stabilní zaměstnanci

Pokud je firma solidní a zodpovědně se stará o své zaměstnance, nedochází v ní k vysokému pohybu a změně zaměstnanců. I toto je aspekt, jenž lze brát v potaz při výběru, Ale je těžké se ho hned v prvopočátku dopátrat.

Příliš nízká cena

Ano, zní to podivně – ve světě, kde mnohdy chod marketů a obchůdků stojí na slevách, ale chcete-li solidní úklid s dobrými čisticími prostředky a kvalitními pomůckami, je příliš nízká cena spíše podezřelá. Ovšem může to být právě akční cena – třeba v rámci vánočního úklidu. Což je pak v pořádku.

Pomůcky a čistidla

A tím se dostáváme k používaným pomůckám a čistícím prostředkům firmy. I ty by měly být solidní, kvalitní a vhodné. Dobrá společnost i jednotlivci (OSVČ) mají své dodavatele obojího – čistících prostředků i pomůcek, vytipované a určené vždy na každý úkon v úklidu (na podlahy, na nábytek, na sanitu, nerez spotřebiče, atp.). Výhodu často je, že mají k dispozici stroje a prostředky, které běžně doma nepoužíváte a úklid je s nimi efektivnější.

Když si vyberete

Vždy je dobré přesně si s úklidovou službou specifikovat předem cenu celého úklidu – dle toho, co vše bude úklid obnášet, čeho se týkat, zda je rozpočítán na jednotlivé úkony, nebo se jedná o celý balíček služeb, které lze v případě potřeby ještě doplnit.

Proto je nutno u sjednávání a zadávání požadavku uvést, o jaké typy materiálu se u vás jedná (druh dřeva nábytku, typ podlahy a jejích krytin, typ oken, a také druh čalounění. Rovněž je důležitá rozloha bytu či domu, která se bude uklízet.

Rovněž je podstatné, zda je konečná, dopředu kalkulovaná cena uvedena s DPH nebo bez něj, a zda jsou v ní započteny takové položky, jako je doprava, spotřeba čistidel nebo opotřebení pomůcek.

Jak to vyhovuje vám

Sjednejte si službu, jak se hodí vám – termín a často i dobu úklidu lze takto dojednat. Můžete u úklidu být, anebo dát danému člověku či firmě klíče a přijít až do čistého a uklizeného domova.

Trestní bezúhonnost je základní kritérium pro přijetí do takové úklidové firmy, a u živnostníků podstatou možnosti podnikání, čili si starosti dělat nemusíte. Ovšem, chcete-li u akce být, nic vám nebrání. Můžete u toho dělat své jiné věci – relaxovat, nebo vařit, či si hrát s dětmi.

Pokud se pro tuto formu úklidu vaší domácnosti rozhodnete, je nejvyšší čas hledat a sjednat ji, některé firmy jsou právě sezónně (o vánocích, na jaře, o velikonocích, atp.) hodně vytížené a nemuselo by se na vás již dostat včas.

Zdroj foto: Pixabay.com

Tagy: úklid domácnosti, úklidová firma, úklidová služba, živnostníci