Pozdně letní a podzimní nabídka služeb do domu

Vydáno 13.8.2016 Péče o domácnost Pavla Jelínková

Služby do domácnosti. Slova, která byla před několika lety u nás jakousi fata morgánou a byla jen pro zlomek vyvolených. V současnosti jsou stále více žádaným artiklem na trhu služeb. A je to dobře. Mít kam se obrátit pro pomoc není občas k zahození.

Pozdně letní a podzimní nabídka služeb do domu

Dnes se zaměříme na nabídku služeb do domácnosti v blížícím se podzimu. Liší se toto období a nabídka služeb od jiných? A oč je zájem na konci léta a na počátku podzimu nejvíce?

Dle našeho průzkumu trhu a monitoringu v jednotlivých regionech, krajích a místech ČR, je stav následovný.

  • Na pomyslném prvním místě se skví a největší úspěch mezi službami do domácnosti mají nákupy do domu. Využívá jich stále více domácností, ale jsou značné rozdíly v regionech. Zájem a četnost využití je odvislá nejen od nabídky a pestrosti těchto nabízených nákupů do domu v okresech a krajích, ale i od zájmu zákazníků o ně.
  • Dvojku mají služby hodinového manžela, úklid a hospodyňské činnosti. Fungování hodinových manželů a pomoc s drobnými opravami doma se rozrůstá. A konkuruje jim zdatně hodinová manželka, která má širší působení ve více ženských domácích pracích. Variabilita nabídky je různorodá a často poskytovaná na míru požadavkům zákazníků. Úklid do domu je na tom podobně. Tato služba se hodně rozvinula a zkvalitnila. I hospodyně jsou na vzestupu, když tyto služby dnes nabízí většinou úklidové firmy a OSVČ.
  • Trojku má péče o zahradu, která se v podzimním období dostává na přední příčky. Péče o zahradu je nikdy neustávající záležitost. A když chybí čas, nebo síly, je pomoc vítána. Obzvláště na počátku podzimu. Tuto službu nabízí specializované firmy, v mnoha případech také hodinoví manželé a manželky.
  • Čtyřku mají odlehčovací služby a dovoz obědů. Odlehčovací služba je součástí sociálních služeb obcí a měst, stejně jako dovoz obědů. Rovněž je ale nabízí soukromé firmy. Jsou využívány stále ve větší míře, což je dáno stárnutím naší populace. Zájem o tyto dvě služby se zvedá a stále narůstá.
  • Pětka je o hlídání dětí a chůvách. Hodně využitá služba, pro mladé rodiny často nezbytnost. A chůva je pak dobrou volbou s trvalejším charakterem. Poptávka vzrostla a je dobře, že firmy nabízející tuto službu přibývají.
  • Šestku má osobní asistence. Tato sociální služba je stálici, neměnnou a dlouhodobě stabilně využívanou. Počet ani rozsah se příliš nemění, ale zájem o ni trvá.
  • Sedmička patří péči o zvířata a veterináři do domu. Je to stejně jako u asistence- statické, většinou se stabilními zákazníky. V některých krajích méně, jinde více.
  • Osmička jsou léky a knihovna do domu. Tyto služby zažily před rokem jakýsi boom, nyní se ustálily a nabídka je shodná s předchozími lety. Opět platí, že region od regionu je to mírně odlišné. Trochu se navýšil zájem o léky do domu, což odpovídá opět stárnoucí populaci a využití těchto služeb u méně pohyblivých osob – především seniorů a handicapovaných.
  • Devítka je opět dělená – mezi mobilní kadeřnictví, pedikúru, manikúru do domu a trenéry, maséry s fyzioterapeuty do domu. Jsou to služby stále shodně využívané, a nijak se jejich nabídka nerozšiřuje. Příliš změny zde není. Snad jen se zvedl trochu zájem o masáže a pedikúru do domu.
  • Desítka patří společnosti, doprovodu na procházky, návštěvy. Tyto služby nejsou příliš využité. Lidé stále aktivizační služby ve formě společníka, doprovodu na procházky a na návštěvy neznají, a tak je nijak více než dříve nevyužívají. Patří k netradičním typům sociálních služeb, a rozsah se nemění.

Podzimní nabídka služeb

Potěšitelné zcela určitě je, že se služby do domu dostávají stále více do povědomí českých lidí a domácností. Na podzim je skladba a poptávka jemně jiná než v jiných obdobích. O některé služby je zájem trochu více, o jiné méně.

A obecně přibývá dalších možností – jako kupříkladu nákup mléka, zeleniny, farmářských výrobků , krmiva pro zvířata do domu, střihání psů . Také již existuje dovoz nákupu ze super a hypermarketu, nebo odvoz k lékaři, na návštěvu, na úřad.

A velmi příjemné je, že žádná stávající služba do domu nepadla a drží se na trhu se službami. Je to dobře, protože pestrost nabídky je určitě důležitá.

Zdroj foto: Pixabay.com

Tagy: aktivizační služby, chůva, hlídání dětí, hodinový manžel, kadeřnictví, pedikúra, manikúra do domu, nákup do domu, osobní asistence, péče o zahradu, péče o zvířata, služby do domu, služby pro domácnost, úklid domácnosti