Prémiové služby do domácnosti

Vydáno 23.3.2015 Pomoc v domácnosti Pavla Jelínková

Jaké jsou prémiové služby do domácnosti? Poskytují něco navíc, něco méně obvyklého, je po nich poptávka a co se v rozsahu pomoci do domu mění? To vše je obsahem dnešního článku.

Prémiové služby do domácnosti

Za prémiové služby do domácnosti jsou považovány nadstandardní služby, které nejsou obvyklé. Klasické služby do domácnosti mají základ v úklidu a pomoci v domácnosti, jak o nich píšeme zde. Do pomoci v domácnosti však patři také pomoc s péčí o seniory, děti, handicapované a péče o zahradu. S mnohým zmíněným jsou propojeny nejrůznější příspěvky a dávky.

Mezi nadstandardní služby řadíme:

Nadstandardní úklidové služby

Patří sem leštění stříbra, rozsáhlé voskování podlah spolu s impregnací nábytku speciálními leštěnkami, oprašování stěn a zdí.

Údržba a pomoc v domácnosti

Mezi další nestandardní požadavky bychom mohli zařadit speciální nátěry (zdí, nábytku, rámů) či výroba a lepení soklů nebo úchytů.

Zahrada

Ohledně péče o zahradu je to konkrétní sázení určitých rostlin (cibulky), okopávání brambor nebo specifická výzdoba zahrady – například vánoční, velikonoční, k oslavě narozenin či k venkovní párty. S výzdobou zahrady a zahradní párty jsou pak většinou spojeny i cateringové služby, na které také mívají lidé specifické požadavky – rybí catering, dětský catering, raw catering, vegeteriánský či veganský catering.

Senioři vyžadují kontakt s okolím

Při péči o seniory bylo dlouho nespecifickou službou povídání si s nimi, hraní her, stejně jako předčítání. Dnes jsou již běžné a hodně žádané.

Děti mají specifické doučování, stravu a výchovu

V péči o děti sem patří neobvyklá doučování (např. jóga, hraní na neobvyklý nástroj), nebo péče o děti v rámci životního stylu – raw strava a vitariánství, Montessori přístup a výchova při hlídání dětí, požadavek pravidelné (za každého počasí), minimálně několikahodinové vycházky ven a podobně.

Handicapovaní potřebují nestandardní doprovod

Péče o handicapované osoby se neprojevuje neobvyklými a nadstandardními službami, maximálně sem lze zařadit doprovod na koncert či festival, balet a další aktivity.

Dietní vaření a pečení

Ojedinělou službou bylo dlouho také vaření a pečení do domu. Nyní je tato služba čím dál běžnější, a to jak klasické vaření, tak pečení domácího pečiva, sladkého pečiva, cukroví, dortů. V péči o seniory a handicapované je nespecifickým požadavkem speciální dietní vaření a tvorba bezlepkových a podobných pokrmů. Zde vyšly firmy lidem vstříc a tato služba se pomalu začíná řadit mezi klasické služby do domácnosti, i když firem, které tuto službu poskytují, by mohlo být více.

Péče o zvířata

Zde je nadstandardem a nespecifickou službou hraní her s domácími mazlíčky, plavání a aromaterapie, hudba, masáže pro zvířata, pečení sušenek a cukroví či dortů, krmení u stolů, veterinární nonstop služba, anebo úklid terárií a údržba akvárií.

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: péče o domácnost, péče o seniory, péče o zahradu, prémiové služby, zdravotně handicapovaní