Směrovka v sociální sféře, to je slovník sociálního zabezpečení

Vydáno 23.11.2015 Pomoc v domácnosti Pavla Jelínková

Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo příručku, která prozatím v sociální sféře nemá obdoby. Je jím slovník sociálního zabezpečení – publikace, jež by měla být dobrou směrovkou k orientaci v sociální sféře.

Směrovka v sociální sféře, to je slovník sociálního zabezpečení

Úplně historicky první publikaci tohoto typu se rozhodlo Ministerstvo práce a sociálních věcí vydat spolu s dalšími institucemi v rámci lepší orientace, zkvalitnění jednání v sociální oblasti a pro vysvětlení sociálních pojmů.

Slovník sociálního zabezpečení byl v těchto dnech vydán MPSV společně s Českou správou sociálního zabezpečení, Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí v rámci 25. výročí od vzniku ČSSZ a 90 let od vzniku prvního moderního zákona o sociálním pojištění na našem území. Jeho cíl je jasný – pomoci těm, kteří si neví rady s pojmy z oblasti sociální oblasti.

Má vysvětlit nejdůležitější pojmy

  • důchodového a nemocenského pojištění
  • ze sociálních dávek
  • ze zaměstnanosti
  • ze sociálních služeb
  • a mnoha dalších oblastí sociální sféry

Celá publikace má 131 stran, v nich abecedně řazeny pojmy ze sociální oblasti se zvýrazněním důležitých slov, a to včetně informací, kde jsou dané pojmy zakotveny legislativně. Pojmů ze sociální oblasti obsahuje publikace docela dost a vysvětlených velmi podrobnou a dobře srozumitelnou formou tak, aby jim porozuměl skutečně každý. Každý čtenář se tak může v dané problematice rychle zorientovat a dozvědět se také, kde najde podrobnější informace – v které zákonné legislativě se pojem a jeho pojetí nachází.

Publikace pod názvem Slovník sociálního zabezpečení není primárně určen jen laické veřejnosti, ale velmi dobře může získat uplatnění i u mnoha odborníků. Slovník v žádném případě nenahrazuje platnou legislativu, v níž je vše přesně vymezeno. Má být jen berličkou v orientaci všem věkovým skupinám obyvatel České republiky v sociálních otázkách.

Stáhněte si:

Zdroj foto:mpsv.cz