Vánoční čas a (nejen) vánoční úklid

Vydáno 7.12.2016 Péče o domácnost Pavla Jelínková

Vánoční čas je velmi často hektickým časem obzvláště pro ženské příslušníky domácností. Mimo běžných každodenních povinností se na ně nabalily další – nákupy nejen vánočních potravin, vymýšlení a shánění dárků, pečení cukroví, domácí výzdoba a vánoční úklid.

Vánoční čas a (nejen) vánoční úklid

Jak to vše zvládnout? Jednoduše! Delegovat něco z toho na další lidi! Vždyť nikde není psáno, že musí vše právě ženský element v domácnosti stíhat a dělat sám. Lze zasvětit do dění okolo Vánoc další členy domácnosti. Třeba s výzdobou mohou (a velmi rády) pomoci děti, vánoční stromeček (koupi, usazení i nazdobení) mužská část domácnosti, a co nezvládnou ani ostatní členové, lze řešit pomocí zvenčí.

Dárky pod stromeček

Dárky lze snadno hledat i objednat (a hlavně se inspirovat) na internetu online. Dnešní nabídka e-shopů a internetových obchodů tomu nahrává. A ušetříte si tak shon a běhání po obchodech. Seznam e-shopů včetně těch nejzajímavějších najdete zde, anebo tady.

Vánoční cukroví

A to samé platí o vánočním cukroví, které neodmyslitelně k českým vánocům patří. A proč by na něm letos nemohli pracovat jiní? Firem i soukromníků, kteří pečení vánočního cukroví nabízejí, je stále více, a výběr je tedy pestrý – jak v cenové relaci (od 300 do 550 Kč za 1kg), tak v obsahu i počtu druhů vánočního cukroví (cena je odvislá i od počtu druhů cukroví). Když si spočítáte suroviny, práci, čas a energie, ceny jsou optimální. Vyhledat firmu či OSVČ v blízkosti vašeho bydliště můžete v katalogu firem – dle krajů i regionu. A celorepublikově zde.

Vánoční úklid

A ani ten nezbytný a nudný a ještě k tomu velký vánoční úklid nemusí být jen ryze na domácím osazenstvu. Něco se může udělat společně, něco každý sám, a na zbytek si objednat firmu nebo živnostníka. Ovšem nejoptimálnější je, nechat to celé na odbornících. Vy budete v klidu, zmizí napětí a stres z toho, že vše nevládnete tak, jak byste chtěli, a ta správná vánoční pohoda a klid za ty investované peníze jistě stojí.

Možná ještě budete mít štěstí a někoho seženete, protože tyhle starosti okolo vánočního úklidu je ideální řešit již někdy v říjnu a počátku listopadu, a včas si pomocníky na prosinec objednat. Možná bude volná kapacita alespoň na něco – vyklízení půdy, či garáže, umytí oken, vyčištění koberců, strojově i ručně, či čištění čalounění.

Cenová relace je vcelku příznivá, a řešena různě. U firem většinou dle metrů čtverečních, u živnostníků často hodinovou sazbou a dle rozpětí prací, nebo jednotlivé práce dle typu v hodinové sazbě, ale rovněž najdete smluvní ceny (většinu na základě dohody, nebo i v rámci návštěvy u vás doma a zmapování prací). Například hodinová sazba začíná na 100 Kč za hodinu (žehlení, praní, čištění koberců, mytí oken). Firmu či OSVČ hledejte zde anebo také vyhledáváním dle kraje a regionu tady.

Zdroj foto: Pixabay.com

Tagy: nákup dárků, vánoční cukroví, vánoční pohoda, vánoční stromek, vánoční úklid