Zatočte s bioodpadem šetrně a hlavně bez práce!

Vydáno 31.1.2013 Péče o zahradu Pavla Jelínková

V každé domácnosti či zahrádce se denně vyprodukuje menší či větší objem odpadu ve formě organické hmoty rostlinného původu. Obzvláště ten ze zahrádek však začíná být stále větším problémem. Kam s ním? Zkuste využít některou z profesionálních firem na jeho likvidaci!

V současné době je i likvidace bioodpadu, jako je stará tráva, spařené seno, nevhodně založený kompost, větve a další organický materiál ze zahrady problém. Často není kam jej vyvézt, a také dnes mnozí z nás ani dost dobře nevědí, jakým způsobem a co z něj lze dále zpracovat a využít.
Firmy, které se zabývají likvidací bioodopadu, lze najít v každém kraji a okrese. Jsou velmi mobilní a flexibilní, jejich akční rádius je dost široký a na požádání dojedou takřka kamkoliv. Při objednávce je nejprve nutné si domluvit konkrétní podmínky – specifikací bioodpadu, a dále to, zda jej chcete jen vyvézt, či zpracovat na zahradě a částečně tak využít pro své domácí účely. Dále je nutné aspoň odhadnout objem a množství odpadu, termín návštěvy firmy u vás doma a nakonec i cenu, pokud ji ovšem nenecháte otevřenou, tzv. smluvní, která se bude konkretizovat až na místě dle velikosti zakázky.

Co vše patří do bioodpadu?

 • listí, tráva, seno, plevel
 • zbytky rostlin (kořeny a listy zeleniny, květiny apod.)
 • větve keřů i stromů
 • spadané ovoce

Firmy tento odpad vyvezou a také poradí, co s materiálem, jako jsou větve po průklestu či z pokácených dřevin, a jak jej třeba dále využít na vaší zahrádce. Větší větve vám rozdrtí velkým profesionálním motorovým drtičem, z malých větví malým elektrickým či motorovým drtičem vyrobí drobnou drť. Takto vyprodukované štěpky se může dále hodit jako topivo do krbu, kamen, jako mulč na záhonky anebo jej lze přidat do kompostu.

Mezi bioodpad pocházející z domácností pak mimo jiné patří

 • zbytky ovoce a zeleniny
 • čajové sáčky, kávová sedlina
 • skořápky z vajec
 • pečivo

I ten je možno dohodnout k likvidaci, tedy odvozu, případně jej můžete shromažďovat v zapůjčené firemní speciální nádobě o objemu 120 nebo 240 litrů, a dohodnout si intervaly jeho odvážky a výměny za prázdnou nádobu. Zpravidla to bývá jednou za 14 dní.

A konkrétní ceny?

 • individuální, smluvní ceny se odvíjejí od rozsahu práce, často jsou akční a nebo je další objednávka provázena motivující slevou
 • jindy se cena za likvidaci odpadu odvíjí od množství, zpravidla za tunu, a to dle lokality od 280,– Kč
 • samostatné použití malého motorového drtiče větví do průměru 5 cm činí za hodinu od 150,– Kč výše; je-li jeho použití součástí zakázky s odvážkou bioodpadu, cena je smluvní a nižší
 • velký motorový drtič větví, tj. do průměru 15 cm, je samostatně za hodinu práce k mání od 500,– Kč, ale i zde platí, že je-li jeho použití součástí zakázky s odvážkou bioodpadu, cena je nižší
 • pokud si dohodnete pravidelnou odvážku a likvidaci bioodpadu, některé firmy nabízejí první vůz dokonce zdarma.
Přemíra bioodpadu může někdy představovat velký problém

Přemíra bioodpadu může někdy představovat velký problém

Službu lze samozřejmě využívat jak jednorázově, tak i dlouhodobě. Zájemce si zpravidla může zvolit, zda mu postačí likvidace biodopadu bez čtyř měsíců vegetačního klidu (tedy od dubna do konce listopadu), anebo zda ji potřebuje po celý kalendářní rok. Cena zahrnuje i pronájem nádoby a pravidelný svoz bioodpadu jednou za 14 dní po celé zaplacené období. Za nádobu o objemu 120 litrů a svoz v průběhu osmi měsíců tak zaplatíte 500 až 600,– Kč, za kalendářní rok pak 700 až 900,– Kč. U nádoby o objemu 240 litrů dáte při kratší variantě svozu asi 700 až 960,– Kč, při využití služby po celý rok pak od 1200 do 1440,– Kč.

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: péče o zahradu